EKSPERIMENTIŠU SA VEŠTAČKOM INTELIGENCIJOM? Visoki zvaničnici američke vojske tvrde da imaju alate za predviđanje budućnosti VIDEO
Pentagon namerava da koristi najsavremenije klaud mreže i sisteme veštačke inteligencije kako bi predvideo poteze svojih protivnika pre nego što ih uopšte povuku.
Američka Severna komanda (NORTHCOM) nedavno je Sprovela niz testova pod nazivom GIDE (Global Information Dominance Experiments, globalni eksperimenti informacione dominacije), gde su kombinacijom globalne senzorske mreže, sistema veštačke inteligencije (AI) i klaud kompjuterskih resursa pokušali da "dostignu informacionu dominaciju" i "superiornost pri donošenju odluka".
NORTHCOM navodi da bi AI i alati za učenje mašina testirani u ovim eksperimentima mogli jednog dana da daju Pentagonu robustnu "sposobnost da vidi danima unapred", odnosno da sa nekom dozom pouzdanosti predvidi budućnost na osnovu procene šablona, anomalija i trendova u ogromnim bazama podataka, prenosi The Drive.
Iako koncept neodoljivo podseća na roman Filipa K. Dika i istoimeni film "Suvišni izveštaj", komandant NORTHCOMA, general Glen VanHerk kaže da je takva mogućnost već moguća zahvaljujući alatima koje na raspolaganju ima Pentagon.
General VanHerk rekao je novinarima da je ovo treći test GIDE-a, sproceden u saradnji sa svih 11 komandi koje su "sarađivale u istom informacionom prostoru koristeći iste kapacitete".
Eksperiment se mahom koncentrisao na logičku i informacionu prednost što su dva kamena temeljca novog načina ratovanja koji je nedavno usvojen u američkoj vojsci.
"Učenje mašina i veštačka inteligencija mogu da detektuju promene i mi možemo da postavimo parametre koji će podići uzbunu i podstaći vas da pokrenete još jedan senzor poput GEOINT-a i bolje pogledate šta se dešava na određenoj lokaciji", rekao je on i dodao da je poenta u tome da američka vojska bude proaktivna a ne reaktivna.
"Sposobnost da se vidi danima unapred stvara prostor a taj prostor meni kao komandantu pruža mogućnost opcija koje mogu da izložim sekretaru ili čak i predsedniku", objasnio je general.
GIDE test je koristio alate veštačke inteligencije kako bi u realnom vremenu analizirao podatke sa mreže senzora u celom svetu, uključujući "komercijalno dostupne informacije" od neimenovanih partnera. Te informacije mogu da se podele preko klauda saveznicima i parnerima, ako NORTHCOM to odluči, rečeno je na konferenciji.
General VanHerk je rekao i da NORTHCOM ne radi na stvaranju novih alata ili koncepata već koristi već dostupne podatke kako bi vojna komanda bila na višem nivou upoznata sa situacijom.
"Mi ne stvaramo nove kapacitete za prikupljanje podataka i informacija. Te informacije već postoje na današnjim satelitima, radarima, podvodnim postrojenjima, sajber prostoru... Ti podaci postoje. Ono što mi radimo je da činimo te podatke dostupnim... i delimo ih preko klauda gde mašine koje uče i veštačka inteligencija mogu da ih pogledaju i brzo procesuiraju i pruže onima koji donose odluke superiornost u donošenju odluka", rekao je on i dodao da će to Pentagonu dati nekoliko dana "fore" da reaguju.
VanHerk je rekao i da vojska i dalje radi na sistemima GIDE-a i da ih istovremeno testira i razvija jer i protivnici SAD - a tu je aludirao na Rusiju i Kinu - rade na svojim sistemima.
"Dvoje naših konkurenata, oba sa nuklearnim naoružanjem, takmiče se protiv nas svakodnevno", rekao je on.
Kurir.rs
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore