Američki magazin Nešenel Interest piše o naporima Ukrajine da obnovi svoju flotu, gotovo devastiranu nakon ruskog pripajanja Krima.

Tekst se ukratko može sažeti na to da je Rusija ukrala ukrajinsku mornaricu, a da joj Vašington sada pokušava da da novu flotu “komaraca” koju je Kijev spreman da gradi i koja bi se sastojala od malih, brzih i prikrivenih plovila kratkog dometa koja bi se teoretski mogla pokazati održivijima i upotrebljivijima od velikih fregata i razarača. Države članice NATO-a Ukrajinu već u tom smislu snabdevaju, deo toga dostavlja se besplatno jer se radio o plovilima izašlim iz operativne upotrebe zapadnih država.

Kad su ruske snage zauzele Krim, zarobile su i većinu ukrajinske mornarice, uključujući i značajan broj korveta, jedinu podmornicu ukrajinske mornarice, pa čak i njezin program napada dupinima na neprijateljske ciljeve. Osim toga, do 75 odsto osoblja ukrajinske mornarice napustilo je svoja mesta ili prebeglo na stranu Rusije – uključno i samog komandanta mornarice. Moskva je na neka od starijih plovila Ukrajini vratila, ali je taj proces prekinula nakon ruskog otvorenijeg mešanja u sukob na istoku Ukrajine, navodi se u tekstu američkog medija.

Gubitkom Krima Ukrajina je lišene i velikih prostora Sevastopolja, dotadašnje glavne baze ukrajinske mornarice koje se sada nalaze u zapadnim ukrajinskim lučkim gradovima Odesi i Mikolajivu. Jedini značajniji ratni brod je protivpodmornička fregata Hetman Sahajdačnij, koja je za vrijeme državnog udara bila raspoređena u misiji protiv piratstva kod Somalije.

Preostala plovila su raketni čamac P153 Priluki (trenutno bez raketnih bacača), amfibijski desantni brod Juri Olefirenko (kapacitet: jedna mehanizovana četa pešadije), minolovac i razni manji čamci.

Ukrajinsko mornaričko vazduhoplovstvo sada poseduje samo nekoliko transportnih letelica, osam protivpodmorničkih helikoptera Mi-14 i Ka-27 i dva hidroaviona Be-12.

U tekstu se podseća i na incident iz januara 2018. g. kada su ruske pomorske snage zarobile novi manji ukrajinski brod koji je pokušao kroz Kerčski moreuz ući u Azovsko more sa posadom. Incident je ukazao kako bi Rusija mogla zabraniti plovilima iz zapadne Ukrajine pristup njenoj obali na istoku, uključujući ključnu luku Mariopolj.

U izgradnji dve korveta Ukrajini sada pomaže i Turska, koja joj takođe izvozi i četrdeset osam borbenih bespilotnih dronova TB2 Bajraktar, od kojih će šest biti u sastavu mornarice.

U tekstu se također navodi kako netko može pomisliti da s obzirom na dominantnu vatrenu moć ruske Crnomorske flote u vodama oko Ukrajine, obnova ukrajinske mornarice predstavlja ludost te se daje primer iz rusko-gruzijskog rata iz 2008., kada je gruzijska mornarica uništena, uglavnom u luci, bez bilo kakvih gubitaka kod ruskih snaga.

Međutim, zaključuje autor, primarna misija ukrajinske flote „komaraca“ ostaje patroliranje, i praćenje kako bi se sprečile pretnje “sive zone” uz ukrajinsku obalu i podržale operacije kopnenih snaga gde je to moguće.

Kurir.rs