TALIBANI PROGLASILI ISLAMSKI EMIRAT AVGANISTAN: Džihadisti širom sveta osokoljeni pobedom nad Amerikom
Zabihula Mudžahid, portparol ekstremističke grupe, na Tviteru je objavio deklaraciju o novoj državi i novom/starom imenu
Talibanske snage proglasile su juče Islamski emirat Avganistan. To je isto ime koje su koristili od 1996. do 2021, kada su brutalno vladali ovom državom. Zabihula Mudžahid, portparol talibana, objavio je deklaraciju i novo/staro ime na Tviteru.
Krah vlade
Ovim potezom samo četiri dana nakon što je preuzela Kabul, ekstremna islamistička grupa potpuno je sahranila bilo kakvu šansu opstanka avganistanske vlade uspostavljene dok su američke trupe bile u zemlji.
Mudžahid je takođe naveo da formiranje Islamskog emirata Avganistana dolazi 102 godine pošto je Britanija predala kontrolu nad tom zemljom. Svakog 19. avgusta Avganistan proslavlja nacionalni praznik kojim se obeležava sticanje nezavisnosti od te kolonijalne supersile.
Ova velika pobeda talibana, koji su u drugoj polovini devedesetih šokirali planetu uspostavljajući najbrutalniju i najkrvaviju verziju šerijatskog zakona, osokolila je većinu džihadističkih grupa širom sveta. Već se pojavljuju vesti o jačanju Al Kaide, zbog saradnje s kojom su se talibani 2001. i našli na udaru SAD, a slično se dešava i sa terorističkim grupama poput Boko harama i Islamske države. Najbolja ilustracija toga je pretnja koju je juče Izraelu uputio Hasan Nasralah, vođa libanskog ekstremističkog Hezbolaha.
- Talibansko preuzimanje Avganistana je moralni pad Amerike. Oni koji to najpomnije posmatraju i izvlače zaključke iz toga su Izraelci - rekao je on. Ocenio je i da je predsednik SAD Džo Bajden „voljan da prihvati istorijsku grešku da bi dokazao izmenu politike“, odnosno da SAD u budućnosti neće ratovati sa drugim zemljama i upitao retorički šta će nova američka spoljna politika značiti za Liban i njegove susede.
Lekcije iz Kabula
- Prioritet je da u Evropu dovedemo ljude koji su radili sa EU. Imamo moralnu obavezu da ih podržimo da napuste Avganistan - rekao je on, a objavio je Evropski parlament (EP).
Poslanicima EP Borelj je takođe rekao da je „EU spremna da razgovara sa talibanima o humanitarnoj pomoći“, ali je naglasio da to ne znači političko priznanje režima.
Govoreći o perspektivi na dugi rok, potpredsednik Evropske komisije rekao je da „postoje lekcije koje se mogu izvući iz ove operacije ‘izgradnje nacije“. - Postoje lekcije koje se mogu izvući iz ove operacije izgradnje nacije. SAD su 20 godina trošile 300 miliona dolara dnevno, na kraju sa veoma skromnim rezultatima. SAD se sada pitaju da li je u Avganistanu „izgradnja nacije“ ikada bila cilj - rekao je Borelj.
Kurir.rs
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)