SIROČIĆI EBOLE: Zaraza im je ubila roditelje, a društvo ih je od straha odbacilo, pa jedva preživljavaju
Oko 2.770 mališana u istočnom Kongu ostalo je bez oca i majke, pa sad rade za 15 evra mesečno kako bi imali jedan obrok dnevno
Tinejdžerka iz Konga Pejšens primorana je da, otkako joj je ebola 2019. ubila roditelje, radi različite poslove - od pranja veša za susede do rada u magacinima - samo da bi mogla da prehrani sebe i svoje troje braće i sestara.
Njena majka sanjala je da sva deca završe školu, ali troje najstarijih moralo je da odustane od obrazovanja i nađe posao nakon njene smrti u epidemiji ebole koja je od 2018. do 2020. harala Kongom.
Pesak i praziluk
- Otkako su nam roditelji umrli, ne odbijamo nikakvu mogućnost zarade - kaže Pejšens (16) iz Butemba, grada u kojem je ebola ubila 2.300 ljudi.
Njeni sestra (14) i brat (12) takođe rade - nose pesak i prodaju praziluk na pijaci i to kako bi pokrili školarinu za najmlađu, sedmogodišnju sestru.
- Jedemo samo noću - rekla je Pejšens.
Ona zarađuje oko 30.000 kongoanskih franaka mesečno, što je oko 15 evra. Od tog novca mogu da kupuju brašno od tapioke i da sve četvoro imaju jedan obrok dnevno.
Oko 2.770 mališana u istočnom Kongu izgubilo je roditelje tokom epidemije, procenjuju Ujedinjene nacije. Deo je završio kod rođaka, deo u sirotištima, ali mnogi su na ulicama.
Traumatizovani su i gurnuti u zapećak zbog diskriminacije prema ljudima koji su iz porodica obolelih od ebole, pa moraju da rade kako bi se prehranili.
Zavadi Bisomeko, direktorka Solidarnosti - ženske asocijacije za zaštitu žena i dece, kaže da njena dobrotvorna organizacija dobija novac da pomogne najugroženijim siročićima da krenu u školu, ali da ga nema dovoljno za sve.
- Fondovi su nam ograničeni, nemamo dovoljno da rešimo potrebe dece koja zaista pate - rekla je ona dodajući da bi svi siročići ebole trebalo da dobiju pravo na besplatno školovanje i savetovanje.
Pejšens kaže da su je zvali „devojka koja je ostala bez roditelja zbog ebole“, da su je odbacili prijatelji i da je stigmatizovana.
- Vidimo decu koja lutaju ulicama jer stričevi, ujaci ili tetke ne žele da ih prime u svoje domove zato što se plaše bolesti. To je glavni razlog što su mnogi od njih, bez obzira na godine, morali sami da vode računa o ostatku porodice - rekla je Dibi Odile Mabanza, članica gradskog saveta Butemba zadužena za jednakost polova, žene, porodicu i decu.
Dorkas Mbambu, upravnica Kuće milosrđa za decu u nevolji, sirotišta u Butembu, kaže da su kod njih desetine dece čiji su roditelji izgubili bitku sa ebolom.
- Smatram ovu decu svojom, neke sam i dojila, dala sam im imena. Zato me frustrira nedostatak podrške za njih. Država bi morala da im pomogne. Ovu decu su zaboravile i država i humanitarne organizacije - kaže ona.
Razdor
Nekim porodicama u Kongu je pomaganje siročićima donelo razdor. Fransoa Masika, majka desetoro dece, prihvatila je sedmoro sestrića i sestričina kada su joj 2019. preminuli sestra i zet, oboje zaraženi ebolom.
- Morala sam da prihvatim tu decu, uprkos muževljevom protivljenju. Oni su moja krv i nisam mogla da ih ostavim na ulici - rekla je ona.
Masika kaže da da su joj deca pomagala na farmi u provinciji Ituri dok napadači nisu poubijali sve komšije. Ona i njen muž izdržavaju porodicu prodajom uglja. To nije dovoljno, pa je većina mališana morala da napusti školu. - Ne mogu da se nadam pomoći vlade, jer ona i ne zna da ova deca postoje. Država je zaboravila da postoje mališani čije je roditelje ubila ebola.
Kahindo Sifa Bahati
(Fondacija Tomson Rojters)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore