Desetine hiljada dece u Americi ostalo je bez roditelja ili staratelja zbog kovida 19, navodi se u najnovijem istraživanju i naglašava se da je to razorna posledica pandemije koronavirusa za koju stručnjaci kažu da ćese tek osetiti u godinama koje dolaze.

Istraživanje koje je objavio medicinski časopis Pediatrics, rađeno je iz širokog spektra podataka o rođenju, smrti..., procenilo je da je 129.630 dece izgubilo primarnog negovatelja zbog korone, prenosi NBS news.

Još je 22.007 izgubilo sekundarnog staratelja, poput bake ili dede koji su živeli u istom domu.

-Kada dete izgubi roditelja ili staratelja, trebaće mu pomoć sve dok ne napuni 18 ili 24 godine. Nastaje problem, koji će trajati mnogo godina, rekla je Suzan Hilis iz američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

S njom se slaže i pedijatar Ričard Beser, on navodi da deci koja izgube primarnog staratelja prete i drugi ozbiljni problemi, poput rizika od deložacije ili potrebe za promenom škole.

Oko četvrtina američke dece živi sa samo jednim roditeljem, navodi se u podacima.

Studija je uključivala podatke od aprila 2020. do kraja juna 2021. godine, upravo kada je superzarazna delta varijanta počela da se uzima u obzir.

Rasne i etničke razlike

Novo istraživanje CDC-a pokazalo je i ogromne rasne i etničke razlike. Staratelja je izgubilo 1 od 753 dece sa belom puti, 1 od 412 latinoameričke dece i 1 od 310 dece afroamerikanaca.

Prema podacima popisa stanovništva, oko 60 odsto američkog stanovništva je bele puti, a oko 40 posto njih se identifikuje sa rasnim ili etničkim manjinskim grupama.

-Nasuprot tome, 65 odsto dece koja su izgubila roditelje zbog Kovida pripada rasnim i etničkim manjinama, u poređenju sa 35 odsto ljudi sa belom puti. To je zaista jedna od najekstremnijih razlika koje sam ikada videla, rekla je Hilis.

Kurir.rs