Dok modni brendovi proizvode sve više odeće kako bi ispunili zahteve tržišta, Zapadna Afrika se davi u odbačenoj odeći koja stiže na njene obale svake nedelje.

Britanski javni servis BBC prikazao je uznemirujuć snimak jednog od "groblja brze mode" u Gani, deponije gde završava odeća lošeg kvaliteta iz celog sveta.

Mnogi od tih komada odeće su humanitarne donacije ili odeća koja je završila u bankama reciklaže gde je odneta sa najboljim namerama i uverenjem da će biti prodata i da će taj novac birti iskorišćen u dobre svrhe.

Stručnjaci međutim kažu da britanska, ali i ljubav generacije Z prema "brzoj modi" stvara ogroman višak odeće lošeg kvaliteta koja se šalje u inostranstvo preko dilera polovne odeće i na kraju završi kao zagađivač zemalja na drugom kraju sveta.

Novinar BBC-a Tomas Nadi posetio je jednu od deponija u Gani gde nekih 40 posto "sekond hend" odeće završi. "Godine bacanja zapadnih otpadaka i plastike stvorile su ovu ekološku noćnu moru", rekao je on.

Gana svake sedmice primi 15 miliona komada polovne odeće sa Zapada. Decenijama je ova odeća dobijala "novi život" u ovoj zemlji gde cveta tržište sekond henda, ali je poplava iznošene, loše odeće toliko velika da više ni ovde ne može da se "utopi".

"Ono što sada stiže zaista pogađa našu industriju", rekla je jedna prodavačica sa pijace Kantamanto, dok se druga požalila da poslednji put uopšte nisu dobili dobru odeću. A lošu odeću niko ne želi.

Komadi koji stižu u tu afričku zemlju su često toliko iscepani i oštećeni da ih je nemoguće prepordati. Neki trgovci su čak bili primorani da zatvore svoje tezge jer nisu imali kvalitetnu robu da ponude kupcima.

To, pak, znači da se sve više i više đubreta šalje na deponije a kako zapadni potrošači kupuju 60 posto više odeće nego pre 15 godina, situacija će se pogoršati.

Niz zagađenja nastavlja se i kad odeća stigne do deponije, jer brojni komadi završavaju na obali i u moru.

"Neka odeća je od poliestera i sintetike. Ona završava u vodi i davi ribe i podvodni svet", rekla je Roberta Anan, UN ambasadorka dobre volje. "Modna industrija godišnje izgubi 500 milijardi dolara na modni otpad. Moramo da mobilišemo sve proizvodne pogone i kompanije da se pozabave odlaganjem ovog otpada", dodala je ona.

Kurir.rs