NAŠA VEŠTAČKA INTELIGENCIJA JE NA NIVOU VRTIĆA! Dramatično upozorenje bivšeg čelnika Pentagona: Kinezi su nas tu već pobedili!
Kapaciteti američke sajber odbrane su na "nivou vrtića" u nekim vladinim odeljenjima, rekao je za britanski list bivši glavni direktor softvera Pentagona.
SAD su već izgubile bitku protiv Kine u oblasti sposobnosti veštačke inteligencije
Kina ima konkurentsku prednost u odnosu na SAD u oblasti veštačke inteligencije (AI), tvrdi bivši direktor Pentagona za softver.
"Nemamo konkurentne borbene šanse protiv Kine za 15 do 20 godina", rekao je Nikolas Čailan u intervjuu londonskim poslovnim novinama FT.
On je nazvao trenutnu situaciju "gotovom stvari", dodajući da je, prema njegovom mišljenju, trka između Kine i SAD "već završena".
Predvideo je da Kina ide ka globalnoj dominaciji zbog svog napretka na poljima veštačke inteligencije, mašinskog učenja i sajber sposobnosti, objavio je Fajnenšel Tajms.
On je kritikovao sposobnosti američke sajber odbrane kao na „nivou vrtića“ u nekim vladinim odeljenjima.
Čailan je to rekao u svom prvom intervjuu od kada je napustio funkciju prvog šefa softvera u Pentagonu.
Nedavno je podneo ostavku u znak protesta zbog sporog tempa tehnoloških promena američke vlade, posebno u vojsci.
U junu je američki Senat odobrio Zakon o inovacijama i konkurenciji Sjedinjenih Država kako bi se povećala proizvodnja poluprovodnika u SAD, razvoj veštačke inteligencije i druga tehnologija.
Injekcija od oko 250 milijardi dolara (216 milijardi evra), koja će biti uložena u narednih pet godina, široko se smatrala gotovinom u trci za tehnološke inovacije protiv Kine.
Nakon što je zakon usvojen, američki predsednik Joe Biden je rekao: "U konkurenciji smo za pobedu u 21. veku, a početni pištolj je nestao."
Odbor za spoljne poslove Nacionalnog narodnog kongresa Kine naveo je u saopštenju da predlog zakona "blati razvoj Kine" i "meša se u kineske unutrašnje poslove pod zastavom inovacija i konkurencije".
Najviši zvaničnici sve više obraćaju pažnju na AI i buduće pretnje koje ona može predstavljati.
Sredinom septembra, visoka komesarka UN za ljudska prava Mišel Bačelet naglasila je hitnu potrebu za moratorijumom na prodaju i upotrebu sistema veštačke inteligencije.
AI je takođe bio na dnevnom redu na inauguracionom sastanku Saveta za trgovinu i tehnologiju (TTC) zvaničnika SAD i EU.
Direktor Zajedničkog centra za veštačku inteligenciju američke vlade početkom oktobra rekao je da su arhitektura i mreže AI "oružje" koje treba tretirati kao takvo.
Objasnio je da postoji niz novih prijetnji koje dolaze sa kontradiktornošću, poput trovanja podacima, lažiranja i dubokih laži.
Rekao je da će, kako se tehnologija AI razvija i raste, sve više postajati meta kibernetičkih napada i da je sigurnost ovih mreža ključna.
Kurir.rs/DW
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva