Poljoprivrednici kafe u Kolumbiji, svetski proizvođači arabike broj 2, nisu uspeli da isporuče do milion vreća plodova ove godine ili skoro 10 odsto roda u zemlji, pa su se izvoznici, trgovci i pržionice suočili sa velikim gubicima, rekli su izvori iz industrije za Rojters.

Svetske cene kafe porasle su ove godine za 55%, uglavnom zbog nepovoljnih vremenskih uslova u vrhunskom proizvođaču u Brazilu, što je dovelo do toga da su kolumbijski poljoprivrednici zaostali u prodaji zbog smanjenja prodaje kada su cene bile mnogo niže da bi prodali kafu po višim cenama.

"Trgovci su u gubicima, to je nered. Ako se suša nastavi (u Brazilu), moguća je acea kafe od 3 dolara (za pola kg). To će biti haos", rekao je trgovac u globalnoj trgovačkoj kući za poljoprivredne proizvode.

On je rekao da vodeće svetske pržionice planiraju da promene brend svoje kafe „jedinstvenog porekla u Kolumbiji“ zbog problema sa nabavkom.

Zadane isporuke kod velikog proizvođača poput Kolumbije mogu pogoršati skok cena na svetskim tržištima, mada bi to bilo privremeno jer kafa na kraju postoji i imaće težinu na tržištima nakon što se ponovo proda.

Kolumbijski poljoprivrednici kažu da će isporučiti kafu kasnije ove ili sledeće godine, ali kupci nisu ubeđeni.

Mnogi se odlučuju da sada vide gubitke i otpišu kupovinu kao neispunjenu obavezu, umesto da čekaju i rizikuju još veće gubitke ako poljoprivrednici i dalje ne isporuče isporuku sledeće godine, a cene dodatno rastu, kaže jedan stariji trgovac u drugoj svetskoj trgovačkoj kući.

On je rekao da nekoliko globalnih trgovačkih kuća razmatra gubitke od 8-10 miliona dolara za svaku isporučenu kafu, dok se kolumbijska federacija uzgajivača kafe FNC, koja predstavlja poljoprivrednike, ali i čini 20% od 12,5 miliona vreća godišnjeg izvoza kafe u zemlji, suočava sa većim gubicima .

"Lako je bilo prodati milion vreća unapred (prodaja kolumbijske kafe) pre nego što je tržište počelo da raste sredinom maja", rekao je stariji trgovac. "Ako radite za multinacionalnu (trgovačku kuću), vaš šef će reći hajde, moramo prihvatiti udar."

Kašnjenje u isporuci na rastućem tržištu kafe veliki je problem za izvoznike i trgovce robom koji često štite od fizičkih kupovina zauzimajući kratke pozicije na tržištu terminskih ugovora, uzrokujući ih da zadrže velike gubitke kako cene rastu.

Obično bi trgovci mogli da prodaju fizičku kafu koju duguju po trenutnim visokim kamatama kako bi nadoknadili gubitak na tržištu fjučersa, ali u slučaju neizvršenja ne mogu.

Defaulti takođe mogu primorati trgovce da kupuju zalihe prethodno prodate pržionicama na gubitku na skupom spot tržištu.

Šef FNC -a Roberto Velez potvrdio je Rojtersu da se Kolumbija suočava sa širokim zadacima.

"Mogu vam reći da ima nekoliko kolumbijskih izvoznika koji ne pate (zbog neplaćanja). Sve velike trgovačke kuće, a takođe i federacija kao veliki izvoznik, svi trpimo (gubitke)", rekao je on.

"Kada uzgajivač ne izvrši isporuku, ceo lanac se zaglavi gubeći novac", dodao je on.

Trgovci su rekli Rojtersu da je federacija dala kolumbijskim poljoprivrednicima još najmanje godinu dana da isporuče kafu - potez koji bi mogao primorati industrijsko telo da se obrati vladi za sredstva za spasavanje ako poljoprivrednici još uvek ne isporuče robu na vreme.

Viši trgovac kafom sa sedištem u Kolumbiji iz kompanije Luj Drajfus Kompani (LDC) napustio je kompaniju zbog gubitaka, rekli su dva izvora sa znanjem o toj stvari.

LDC je rekao da ne komentariše organizacione promene osim u odnosu na rukovodioce.

"Preduzeća će biti u problemima sa (skalom gubitaka), veliki momci će promeniti svoj tim, ali manji momci će bankrotirati", rekao je stariji trgovac.

On je dodao da je veliki lokalni kolumbijski izvoznik La Meseta teško pogođen neispunjenjem obaveza poljoprivrednika i da se bori da izvrši svoje ugovore o snabdevanju sa međunarodnim pržionicama, ostavljajući ih izloženim gubicima.

La Meseta nije odgovorila na Rojtersove zahteve za komentar.

Prodaja kave u Kolumbiji postala je popularna u posljednjih nekoliko godina, ali do ove godine taj je potez uglavnom išao u korist poljoprivrednika jer su svjetske cijene pale sve niže pa su poljoprivrednici dobili bolju cijenu za svoju kafu pri isporuci, a ne goru.

Oko 550.000 kolumbijskih porodica zarađuje za život uzgajanjem kafe, a andska zemlja najveći je proizvođač oprane arabike na kojoj se temelje referentni fjučers ugovori na ICE berzi.

Kurir.rs/Reuters

Bonus video:

01:43
EFEKAT LEPTIRA: Kafa u Srbiji poskupljuje zbog vremenskih neprilika Izvor: Kurir televizija