HAKERI OBARAJU I MOĆNI F-35? Dramatično upozorenje čelnika američke obaveštajne agencije, hitno pojačati sajber bezbednost!
Hakeri bi mogli dobiti pristup najsloženijim sistemima naoružanja američke vojske, upozorava Nacionalna bezbednosna agencija (NSA).
Kako se vojska počinje suprotstavljati visokotehnološkim protivnicima poput Kine i Rusije, oružje koje koristi računare rizikuje da bude ugroženo, navodi agencija. Trenutno je teško zaobići tu stvarnost; U svetu u kojem Pentagon želi napredno oružje koje može bežično da prenosi podatke jedni na druge, skoro svi se oslanjaju na računare, mreže i veze za prenos podataka koje bi hakeri mogli da iskoriste.
Većina Amerikanaca poznaje NSA kao vodeću obaveštajnu agenciju u zemlji, odgovornu za prikupljanje stranih obaveštajnih podataka putem računara, mobilnog telefona i drugih elektronskih sredstava. Ali NSA je takođe odgovorna za sajber bezbednost i odbranu od drugih zemalja koje pokušavaju da prodru u američke računare i računarske mreže.
Sada, dok se SAD prave otklon u ratu protiv terorizma, NSA upozorava da je američko oružje podložno napadu. Tehnološki sposobni protivnici mogli bi kompromitovati oružje pomoću računara - koje NSA poznaje kao sisteme nacionalne bezbednosti - umanjujući sposobnost američkih snaga za borbu.
Kao rezultat toga, Pentagon mora da ojača sisteme nacionalne bezbednosti protiv spoljnih pretnji, posebno sajber napada. A sistemi naoružanja ne uključuju samo hiperzvučne projektile ili lasere. "Što se tiče sistema naoružanja, imamo računare na krilima, na moru i na kopnu. Ne razmišljamo o [sistemima naoružanja] na taj način, ali nijedan od njih ne radi bez računara", rekao je Rob Džojs - šef NSA Direktorata za sajber bezbednost - rečeno je tokom industrijskog događaja prošle nedelje, prema izveštaju sajta Brejking Difens.
Rusija i Kina, te u manjoj meri, Sjeverna Koreja i Iran, obučile su sajber osoblje čija bi jedina misija u ratu (ili čak u mirnodopsko doba) bila ulazak u američke računarske i mrežne sisteme. Čak i relativno malo, nezaštićeno oružje moglo bi hakerima omogućiti pristup većem sistemu.
Gotovo svo američko oružje, sa izuzetkom lakog naoružanja i oružja koje služi posada (poput mitraljeza), uključuje ugrađene računarske sisteme. Računari dodaju funkcionalnost, uključujući kontrolu vatre (ispravljanje i podešavanje cilja prema udaljenim ili brzo pokretnim ciljevima), navigaciju (prijem GPS signala) i komunikaciju (prenos glasa i podataka). Ovi računari se često povezuju u velike, ponekad globalne mreže za izdavanje naređenja, prikupljanje podataka, prijavljivanje viđenja neprijatelja, pa čak i koordinaciju napada ili odbrane među geografski različitim snagama.
Kako bi mogao izgledati jedan od ovih sajber napada? U floti duhova iz 2015., američka vojska istovremeno ratuje s Rusijom i Kinom. Rat uključuje iznenadni napad na Havaje, uključujući sveobuhvatan hakerski napor da se onesposobi najmoćnije američko oružje. Ratni brodovi, lovci F-35 i drugi sistemi izbačeni su iz borbe bez ijednog hica-ili pucanja na njih.
U stvarnom životu, hakovi koji najviše zabrinjavaju mogli bi izgledati slično: Pentagon je najviše zabrinut zbog napada koji bi ugrozili oružje, uzrokujući pad softvera koji ih pokreće. To bi moglo odvratiti borbeni avion ili radar koji štiti borbenu grupu nosača, ili uzrokovati isključenje satelita. Suptilnije hakerske aktivnosti mogle bi uključivati prodor komunikacionih mreža, sabotiranje baza podataka (brisanje rezervnih motora za borbene avione iz popisa rezervnih delova) i zaključavanje legitimnih korisnika iz ključnih mreža.
NSA želi da vojno-industrijski kompleks ozbiljno shvati sajber ranjivost. Za razliku od kinetičkog bojnog polja - gde avioni i oklopna borbena vozila provode većinu svog vremena van kontakta sa neprijateljem - bežična priroda računarskih mreža znači da će to isto oružje biti pod stalnom pretnjom neprijateljskog napada. Za to je potrebna drugačija vrsta oklopa, oklopa koji bi mogao biti jednako važan kao i onaj koji zaustavlja metke i granate.
Kurir.rs/Popjural Mekaniks
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore