Plaćanje za seks dovodi do porobljavanja žena, poručio je Pedro Sančez na trodnevoj konferenciji vladajućih socijalista u Valensiji

pedro-sancez.jpg
Foto: Europa Press/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Španski premijer Pedro Sančez obećao je da će ponovo zabraniti prostituciju u zemlji u govoru poslednjeg dana kongresa socijalističke stranke, koji je proteklog vikenda održan u Valensiji! Kako prenosi BBC, Socijalistička stranka aktuelnog premijera je u svom predizbornom manifestu iz 2019. prvi put obećala da će staviti prostituciju van zakona, što je tada protumačeno kao privlačenje ženskih birača.

Svaki treći platio za seks

Prostitucija u Španiji je dekriminalizovana 1995. godine, a Ujedinjene nacije su u izveštaju 2016. procenila da se u industriji seksa u ovoj zemlji godišnje obrne 3,7 milijardi evra. - Plaćanje za seks dovodi do porobljavanja žena. S tim mora da se prestane - rekao je Sančez. Premijer smatra da je prostitucija jedan od najokrutnijih aspekata feminizacije siromaštva i jedan od najgorih oblika nasilja nad ženama.

Najstariji zanat cveta na starom kontinentu Mapa Evropefoto: Profimedia

Prostitucija u Evropi - Legalna u osam zemalja

Prostitucija je potpuno legalna i regulisana u osam zemalja u Evropi (Nemačka, Holandija, Austrija, Švajcarska, Grčka, Mađarska, Letonija i Turska). U velikom broju zemlja prostitucija je dekriminalizovana, ali nije regulisana - Portugal, Španija, V. Britanija, Finska, Danska, Belgija, Italija, Češka, Slovačka, Poljska, Rumunija, Bugarska. U nekim zemljama, poput Francuske, Norveške, Švedske, Islanda, Irske, prostitucija je protivzakonita (zabranjena je prodaja i kupovina seksualnih usluga), ali se zakon ne sprovodi, odnosno toleriše se prostitucija u pojedinim oblicima. Prostitucija je potpuno zabranjena u Hrvatskoj, Ukrajini, Belorusiji, Rusiji, Moldaviji, Litvaniji...

Istraživanje iz 2009. pokazalo je da je svaki treći muškarac u Španiji tokom života platio za seksualne usluge. U studiji Ujedinjenih nacija iz 2011. navodi se da je Španija treći najveći centar za prostituciju u svetu, iza Tajlanda i Portorika. Prostitucija u Španiji trenutno nije regulisana i nema kazni za one koji svojom voljom nude seksualne usluge sve dok se to ne dešava u javnom prostoru. S druge strane, podvođenje ili posredovanje između seksualne radnice i potencijalnog klijenta je nezakonito. Od dekriminalizacije 1995. godine industrija je doživela procvat i procenjuje da danas oko 300.000 žena u Španiji rade kao prostitutke.

Trgovina ljudima

Pristalice legalizacije prostitucije navode da je to ženama donelo veliku materijalnu korist, kao i da im je povećana sigurnost. Međutim, protivnici ističu da je poslednjih godina sve više žena prisiljeno na prostituciju. Španska policija je 2017. godine u racijama protiv krijumčara ljudi identifikovala 13.000 žena, a najmanje 80 odsto njih bilo je protivno svojoj volji primoravano na prostituciju.

Kurir.rs/A.P.