ZAŠTO RUSI NE SHVATAJU APELE VLASTI O KORONI: Mnogima je važnija ekonomija, sećanje na prošlogodišnji karantin još sveže!
Moskovske ulice su u petak uveče bile pune ljudi. U Simaču, modernom baru i noćnom klubu u centru grada, mali, oznojeni plesni podijum bio je krcat, a napolju se stvorio dugačak red brbljivih ljudi.
Gledajući gomilu, lako je zaboraviti da je Rusija u središtu svetske pandemije koronavirusa i beleži dnevne rekordne smrtne slučajeve i infekcije baš kao što je globalni broj smrtnih slučajeva od ove bolesti pao na najniži nivo u godinu dana.
"Hvala Bogu, možemo ići u barove i nema ograničenja. Ja sam protiv bilo kakvog zatvaranja, uništiće mi posao", rekla je Natalija Draganova (34), koja vodi malu prodavnicu odeće u gradu.
Rusija je u subotu, prvi put od početka pandemije, premašila simboličnu brojku od 1.000 dnevnih smrtnih slučajeva, a u ponedeljak je postigla novi rekord u broju zaraženih sa 34.325 prijavljenih slučajeva.
Zvaničnici kažu da zemlji brzo nestaje bolničkih kreveta, a glavni ruski lekar Denis Pročenko opisao je situaciju u petak kao "skoro kritičnu", sa vakcinacijama u mirovanju.
Nekoliko regiona je prošle nedelje ponovo uvelo QR kodove za pristup javnim mestima, kao i obaveznu vakcinaciju za određene grupe, ali Moskva i Sankt Peterburg - dom daleko najvećih grupa infekcija - do sada su se odlučili protiv novih mera. Dva grada su među najotvorenijim mestima u Evropi.
Za mnoge poput Draganove, razgovor o novim ograničenjima vraća bolna sećanja na mart 2020. godine, kada je Rusija bila u potpunom karantina više od dva meseca. Mala i srednja preduzeća bila su neproporcionalno pogođena jer su vlasti pružale malu podršku privatnim firmama, radije trošeći svoje resurse na državne službenike koji se smatraju jezgrom podrške Kremlja.
"Skoro sam sve izgubila, pa bih po svaku cenu htela da izbegnem taj scenario", rekla je Draganova, a mišljenje su ponovili mnogi.
Tokom prvog talasa koronavirusa, 60% ruskih domaćinstava reklo je da su izgubili prihod zbog ekonomske krize."Rusi su konstantno pokazivali veću zabrinutost zbog ekonomske situacije nego epidemiološke“, rekao je Kristijan Frolič, profesor sociologije na Visokoj ekonomskoj školi u Moskvi koji proučava javno mnjenje.
"Ljudi imaju vrlo mala očekivanja od vlade i ne očekuju da će dobiti bilo kakvu podršku tokom izolacije. To pomaže da se objasni zašto mnogi više vole da zemlja ostane otvorena uprkos smrti".
Kada je Moskva ovog leta nakratko uvela QR kodove, brzo je odustala od programa nakon što su se vlasnici preduzeća žalili na smanjenje prihoda.
Ali nije samo ekonomija navela Ruse da naizgled prihvate život pored kovida.
Ankete pokazuju da 55 odsto kaže da se ne plaši zaraze virusom, a stručnjaci tvrde da su kontradiktorne poruke Kremlja posijale zabunu i sumnju među stanovništvom.
Potpredsednik ruskog parlamenta Petr Tolstoj izdao je u subotu retko priznanje da država nije uspela da javnosti efikasno saopšti opasnosti od pandemije.
"Moramo biti iskreni, vlada je izgubila informativnu kampanju o borbi protiv koronavirusa", rekao je on.
Denis Volkov, direktor nezavisne biračke organizacije Levada centra, rekao je da je vlada poslala "previše previše mešanih poruka javnosti o pandemiji", dok su državni mediji potrošili previše vremena na umanjivanje pandemije i ismijavanje druge nacije zbog njihovih oštrih mera zatvaranja.
"Kada su vlasti konačno počele da zauzimaju dosledniji stav, već je bilo prekasno i mnogi nisu verovali u zvaničnu verziju“, rekao je on.
Jedna studija je takođe pokazala da je skoro dve trećine Rusa verovalo da je koronavirus biološko oružje koje su stvorili ljudi.
Volkov je takođe rekao da je Kremlj više puta proglašavao pobedu nad pandemijom, ukidajući mere karantina uoči politički važnih događaja.
Na vrhuncu infekcija u leto 2020, Moskva je naglo ukinula sva ograničenja kako bi prošla paradu povodom Dana pobede, rusku godišnju izložbu vojne opreme, kao i referendum o ustavnim promenama koji je dozvolio Vladimiru Putinu da se kandiduje za dodatne mandate kao predsednik .
"Žanješ ono što poseješ. Mnogi su prestali ozbiljno shvaćati korona nakon što su im stalno iznova govorili da je pandemija završena. To se pak odražava u nedostatku hitnosti da se dobije ubod ”, rekao je Volkov.
Samo trećina Rusa je vakcinisana, a ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da više od polovine stanovništva ne planira da se vakciniše. Spora kampanja vakcinacije u zemlji znači da nije prekinula vezu između infekcija, prijema u bolnice i smrti kao što to imaju zemlje na zapadu.
U emotivnom postu u petak koji je podcrtao labavi stav nacije prema pandemiji, Pročenko je pozvao ljude da se jave.
"Ljudi, istina je, koronavirus nije šala ili izmišljotina", napisao je na Telegramu. "Neverovatno je da još uvek morate da ubedite ljude u to u drugoj godini pandemije."
DokMoskovljani su se tokom vikenda zabavili i izašli na užinu, doktori na prvoj liniji borbe protiv koronavirusa takođe su naslikali mračnu sliku njihove stvarnosti.
„Ne možemo dalje ovako. Nemamo izdržljivosti za još jedan talas “, rekla je 24 -godišnja Katerina, medicinska sestra koja radi u vodećoj bolnici Komunarka u Moskvi. Ona je jedna od mnogih studenata medicine mobilisanih od početka pandemije za rad u bolnicama širom zemlje.
„Svaki dan vidim ljude kako umiru dok je vakcina upravo tamo. To me jako ljuti"
Kurir.rs/Gardijan
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega