Policija u Velikoj Britaniji se dala u potragu nakon više prijava žena koje su bile drogirane iglama dok su bile u barovima ili klubovima, saopštila je nacionalna policija.

Nekoliko žena u gradovima širom Engleske prijavilo je da su imale nesvesticu nakon što su osetile "grebanje" ili "ubadanje", ili da su se sledećeg dana probudile i na sebi otkrile ubodne rane na svojim telima.

Studentske grupe u više od 40 gradova širom Velike Britanije su organizovale bojkot noćnih klubova sledeće nedelje, pri čemu mnoge mlade žene kažu da se plaše da će biti drogirane i da se ne radi dovoljno na rešavanju pitanja "ubadanja“, što je izazvalo paniku jer je u dosadašnjim slučajevima kada neko daje drogu nekom ili alkohol bez njihovog znanja, obično bilo tako što je tajno sipaju u piće.

"Izašla sam sa prijateljima u noćni klub u gradu, ništa više od onoga što bismo obično radili“, rekla je Sara Bakl, student na Univerzitetu u Notingemu, za BBC njuz.

"Sećam se ulaska, odlaska u bar, odlaska u toalet i kabine za fotografisanje, a onda posle tog trenutka, moje pamćenje je potpuno "prazno" dok nisam stigla kući".

Ona je rekla da ju je, kada se probudila sledećeg jutra, noga mnogo bolela.

"Nisam našala nikakve modrice ili bilo šta, ali našla sam ubod igle u nozi, od kojeg se širio bol. Zbog toga nisam mogla da hodam, pa sam šepala"

Otišla je u bolnicu i pokušala da se testira na drogu, ali joj je rečeno da je prekasno, jer bi svi lekovi koji su možda bili korišćeni verovatno već izbačeni iz organizma. Tražila je da se testira na HIV i druge bolesti koje je mogla da nosi prljava igla i čekala je te rezultate.

"Trenutno istražujemo izveštaje pojedinaca koji sumnjaju da im je nešto sipano u piće. U vezi s tim, mali broj žrtava rekao je da su možda osetili grebanje ili kao da ih je neko udario", rekla je policijska službenica Katrin Kraner za BBC.

"Ne verujemo da su to ciljani napadi. Oni se jasno razlikuju od bilo čega što smo ranije videli, jer su žrtve otkrile fizički osećaj ogrebotine ili uboda pre nego što su se osećale loše. Ovo se suptilno razlikuje od osećaja intoksikacije alkoholom, prema navodima žrtava"rekla je.

Policija u Notingemširu istražuje najmanje desetak prijava o mogućem ubadanju iglama, a najmanje jedan muškarac je uhapšen u vezi sa tim.

Doktor Adam Vinstok rekao je za CBS da je ključno istražiti ove izveštaje, ali praktičnost ubrizgavanja nekome čini to daleko težim načinom drogiranja nekoga od drugih metoda.

"U bolničkim uslovima, znate, lekovi se izvlače u špric. Pacijent se pridržava. Njegova ruka ili noga su mirne i ubadate iglu i ubrizgate lek polako na način gde je, znate, relativno bezbolno"rekao je.

"Ideja da neko hoda okolo sa napunjenim špricom kojim nasumično može ubosti nekoga na način koji ne izaziva da se taj neko odmah trgne pre nego što je taj lek zaista ubrizgan je zaista teško"

Kurir.rs / CBS, Foto: Profimedia