MISTERIOZNA SMRT RUSKOG DIPLOMATE U CENTRU BERLINA Ko je zapravo bio Kiril Žalo? FSB, disidenti i špijunaža
Svetski mediji u petak objavili su vest da je ruski diplomata, koji je službovao u Berlinu pronađen mrtav u blizini ruske ambasade i da bi uzrok smrti mogao da bude pad sa prozora. Ovu tragediju potvrdilo je i nemačko ministarstvo spoljnih poslova, dok su mediji u toj državi preneli da je u pitanju službenik na poziciji sekretara.
A, onda poslovično tragom ove informacije krenuli su britanski mediji, posebno Dejli Mejl, koji je otkrio da se radi o Kirilu Žali (35), koji je zapravo pronađen mrtav ispred zgrade u centru Berlina pre 14 dana. Njegovo telo kako navodi ovaj medij pronašli su policajci, koji su obezbeđivali zgradu.
Ruska ambasada, odbila je da se obavi obdukcija preminulog diplomate, a policijska istraga je stopirana.
Priznali smrt diplomate
Ruska ambasada je priznala Žalovu smrt otkako je vest postala javna, opisujući je kao „tragičnu nesreću" i poručili su da neće dalje ništa komentarisati iz „etičkih razloga".
„Sve procedure vezane za repatrijaciju tela diplomate nazad u domovinu su odmah rešene sa nadležnim nemačkim policijskim i medicinskim organima u skladu sa dosadašnjom praksom", navodi se u saopštenju ambasade.
Porodica sa reputacijom špijuna
Ono što su nemački istraživački sajtovi Bellingcat i The Insider, uspeli da iskopaju bilo je da je stradali diplomata bio sin istaknutog fukcionera FSB general-potpukovnika Alekseja Žaloa.
General -potpukovnik Aleksej Žalo se nalazi inače na funkciji šefa Kancelarije FSB za zaštitu ustavnog poretka, koji je navodno po tvrdnjama ovih sajtova, umešan u brojne zavere za ubistvo, uključujući i neuspelo trovanje kritičara Kremlja Alekseja Navaljnog. Inače Kancelarija FSB sa kojom upravlja Žalo stariji se dovodi i u vezu sa neuspelim trovanjem pisca Dmitrija Bikova u Rusiji 2019, i dva neuspela trovanja političara i pisca Vladimira Kara-Murze 2015. i 2017. godine, takođe u Rusiji. Žalo stariji je takođe bio zamenik direktora Druge službe FSB-a, izvestio je Belingket, koji je povezan sa ubistvom gruzijskog tražioca azila i bivšeg komandanta čečenskih pobunjenika Zelimkana Hangošvilija 2019. Hangošvili je dva puta upucan u glavu u berlinskom parku Klajner Tirgarten dok je trčao niz šumovitu stazu.
Javna evidencija pokazuje da su dva Žaloa ranije bila registrovana na istoj adresi u Moskvi, a pre toga u Rostovu na Donu odakle porodica potiče. Početkom novembra Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke skinulo je njegovo ime sa spiska diplomata u Berlinu.
Za samog Kirila se takođe tvrdi da je i on zapravo bio agent FSB-a, a ne diplomata i da je to bilo pokriće. Sajt Belingket navodi da je Kril Žalo prvo bio treći sekretar stalnog predstavništva Rusije pri Ujedinjenim nacijama u Beču od 2013. do 2019. Belingket navodi da je Žalo stigao je na službu u Berlin dva meseca pre nego što je ubijen čečenski disident Zelimhan Hangošvili, koga je ubio Vadim Krasikov kome se sada sudi u Nemačkoj. Istragom je ustanovljeno da je Krasikov pre dolaska u Berlin često bio na razgovorima u Drugoj upravi FSB-a.
Belingket navodi da je možda prekomanda Žala mlađeg u Berlin i ubistvo Hangošvilija slučajnost, ali nemački istražitelji koji su se bavili tim slučajem smatraju da je Krasikov morao da imati logističku pomoć u Berlinu jer je u grad stigao neposredno uoči izvršenja napada i nije imao vremena da detaljno osmisli plan bekstva.
Podaci sa Gugla pokazuju da je Žalo mlađi skinut sa diplomatskog spiska nemačkog ministarstva spoljnih poslova između 1. i 4. novembra.
Kurir.rs
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!