Si je kazao da su i Kina i SAD u kritičnim fazama razvoja i da se „globalno selo“ čovečanstva suočava sa višestrukim izazovima.

„Kao dve najveće svetske ekonomije i stalne članice Saveta bezbednosti UN, Kina i SAD moraju da povećaju komunikaciju i saradnju, da svaka dobro vodi svoje unutrašnje poslove i, u isto vreme, preuzmu svoj deo međunarodnih odgovornosti i rade zajedno na unapređenju svetskog mira i razvoja. To je zajednička želja naroda dveju zemalja i celog sveta i zajednička misija kineskih i američkih lidera“, kazao je Si, a objavio Kineski radio internacional.

Si je naglasio da je zdrav i stabilan odnos Kine i SAD-a neophodan za unapređenje odgovarajućeg razvoja dveju zemalja i za očuvanje mirnog i stabilnog međunarodnog okruženja, uključujući pronalaženje efikasnih odgovora na globalne izazove kao što su klimatske promene i pandemija kovida 19. Kina i SAD treba da se međusobno poštuju, da koegzistiraju u miru i da teže saradnji u kojoj svi dobijaju.

1310313451-16370370767061n.jpg
Foto Kineski radio internacional 

Predsednik Kine je izrazio spremnost da radi sa predsednikom Bajdenom na izgradnji konsenzusa i preduzimanju aktivnih koraka za unapređenje međusobnih odnosa.

Kineski predsednik Si Đinping rekao je u utorak da Kina i SAD treba da se pridržavaju tri principa kada se bave bilateralnim odnosima u novoj eri.

On je takođe istakao četiri prioritetne oblasti za unapređenje kinesko-američkih odnosa.

Si je pozvao na zajedničke napore kako bi se osiguralo da odnosi dveju zemalja ne skrenu sa pravog puta.

Si Đinping takođe je izrazio nadu da će predsednik SAD Džo Bajden demonstrirati „političko vođstvo“ kako bi američku politiku prema Kini vratio na „racionalan i praktičan“ kolosek.

Kineski predsednik Si Đinping uporedio je u utorak Kinu i Sjedinjene Države sa dva džinovska broda koji plove u okeanu, rekavši da je važno da dve strane drže stabilno ruku na kormilu, kako bi dva džinovska broda razbijala talase i išla napred zajedno bez gubljenja pravca ili brzine, još manje sudarajući se jedni sa drugima.

Si rekao je kazao da Kina ne odobrava korišćenje ljudskih prava za mešanje u unutrašnje stvari drugih zemalja.

„Kina će biti primorana da preduzme odlučne mere, ukoliko nas separatističke snage za „nezavisnost Tajvana” provociraju ili čak pređu crvenu liniju”, kazao je Si.

Američki predsednik Džo Bajden potvrdio je dugogodišnju politiku američke vlade o jednoj Kini i izjavio da SAD ne podržavaju „nezavisnost Tajvana“ i izrazio želju da se održe mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu.

Si je istakao da klimatske promene mogu postati novi vrhunac kinesko američkog odnosa saradnje. Obećao je da će pružiti veće tržište i više mogućnosti drugim zemljama.

Pozvao je Sjedinjene Države da preduzmu konkretne akcije kako bi ispunile svoju datu reč da neće tražiti „novi hladni rat“.

Bajden je naglasio da se nada da će njegov sledeći sastanak sa Sijem biti licem u lice.

Današnji sastanak je prvi virtuelni susret dvojice lidera. Od početka ove godine, predsednici su dva puta razgovarali telefonom.

Kurir.rs/Kineski radio internacional