Ruska svemirska agencija "Roskosmos" tvrdi da je Serena Anon-Čenselor bila potresena zbog privatnih problema

profimedia0402857488.jpg
Profimedia 

Ruska svemirska agencija "Roskosmos" zapretila je da će podići kriminalnu tužbu protiv američke astronautkinje, koju optužuje da je 2018. godine tokom misije u svemiru probušila rupu široku dva milimetra na letelici "Sojuz MS-09", koja je bila spojena na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).

Rusija je pokrenula istragu nakon što je došlo do pada pritiska kiseonika u letelici, ali i celoj ISS, što je potencijalno moglo da ugrozi živote astronauta.

Zdravstveni problem?

Istragom je utvrđeno da je krivac za bušenje rupe Serena Anon-Čenselor (45), američka astronautkinja, rođena u Indijanapolisu.

Dnevnik Izvestija je objavio kako je Serena namerno izvršila sabotažu jer je želela da se što pre vrati kući na Zemlju.

Izvori bliski dnevniku navode da se istražuju dva moguća motiva za ovakav njen postupak. Ili je imala privatnih, ljubavnih problema ili je imala zdravstvenih problema (spominje se i stvaranje krvnog uruška).

Šest meseci su bili u svemiru Serena, Sergek i Aleksanderfoto: Profimedia

Bili Rus, Amerikanka i Nemac - Odbila da ide na poligraf

U trenutku kada je došlo do pada pritiska u "Sojuzu" i celoj ISS, u misiji se nalazilo ukupno troje astronauta.

Pored Serene Anon-Čenselor, u svemiru su bili još i Rus Sergej Prokopjev i Nemac Aleksander Gerst iz Evropske svemirske agencije.

Ruska strana tvrdi da je Amerikanka odbila da bude ispitana na poligrafu, kao i da je kamera koja snima unutrašnjost "Sojuza" bila misteriozno isključena u vreme kada je rupa otkrivena.

Otkriveno je ukupno osam rupa, od kojih je sedam bilo površinsko.

Što se ljubavnog života tiče, Serena Anon-Čenselor je udata i njen muž je Džef Čenselor. On je bio hiljadama kilometara daleko, na Zemlji, u to vreme, a nije poznato da li je ona imala aferu sa nekim od astronauta tokom boravka u svemiru.

Misija tima astronauta koja je bila sa Serenom trebalo je da traje šest meseci.

Agencija TASS prenosi da je istragom pronađeno nekoliko rupa koje nije bilo moguće slučajno izbušiti pri nultoj gravitaciji.

Te rupe su prvi put primećene 30. avgusta 2018. godine, nakon što je prijavljen pad pritiska nivoa kiseonika.

Ruski kosmonauti su brzo zapušili rupe, čime je pritisak vraćen na normalu. To su učinili pomoću epoksidne smole, koja je poput lepka. Nakon što je rupa zapečaćena, kosmonauti su izvršili foto i video inspekciju pomoću endoskopa.

Rupa bušena iznutra

Prvobitno se verovalo da je rupa probušena pomoću bušilice na Zemlji, ali se od ove teorije odustalo jer se pokazalo da je rupa napravljena iznutra i da nije posledica sudara sa ostacima svemirskog đubreta.

Ruska strana je pre dve godine prvi put iznela sumnje da je američka astronautkinja odgovorna za sabotažu.

NASA je tada uzvratila da neće komentarisati pitanja vezana za zdravstveno stanje astronauta, navodeći da je Serena Anon-Čenselor poštovani član tima odbacujući optužbe.

Kurir.rs