Nemački sud presudio je da muškarac koji se okliznuo dok je kod svoje kuće hodao nekoliko metara od kreveta do radnog stola može da traži novac od osiguranja za povredu na radnom mestu jer se povredio dok je, tehnički, putovao na posao, piše Gardijan.

Muškarac je radio od kuće i okliznuo se "putujući na posao" iz svoje spavaće sobe na spratu kuće do prizemlja gde mu je radni sto, navodi u svojoj odluci Savezni sud, koji nadgleda pitanja socijalnog osiguranja.

Dok je hodao spiralnim stepenicama, neimenovani muškarac se sapleo i povredio leđa.

Sud je primetio da bi zaposleni obično počeo da radi u svojoj kućnoj kancelariji "odmah bez doručka", ali nije objasnio zašto je to relevantno za slučaj.

Međutim, kasnije je rečeno da je pravno osiguranje od nezgode obezbeđeno samo na "prvom" putovanju na posao, što sugeriše da bi njegov zahtev za odštetu bio odbijen da se okliznuo nakon što je već počeo da radi, ali je u međuvremenu odlučio da pojede nešto.

Osiguranje poslodavca je odbilo da pokrije zahtev. Takođe, dva niža suda nisu se složila oko toga da li je kratko putovanje bilo putovanje na posao, ali je Savezni viši socijalni sud presudio da je "prvo jutarnje putovanje od kreveta do kućne kancelarije osigurana radna ruta".

U presudi se, između ostalog, navodi: "Tužilac je doživeo nesreću na poslu kada je ujutru pao na putu do svoje kućne kancelarije".

U mnogim zemljama kompanije su dužne da brinu za svoje zaposlene, bez obzira na to gde rade.

Nemački savezni sud je dodao: "Ako se osigurana delatnost obavlja u domaćinstvu osiguranika ili negde drugde, osiguranje važi u istom obimu kao i kada se delatnost obavlja u prostorijama kompanije".

Nije jasno da li je muškarac zbog pandemije radio od kuće ili je tako radio ranije. U presudi se navodi da se zakon odnosi na "sva udaljena radna mesta", a to su "računarske radne stanice koje poslodavac trajno postavlja u privatnom prostoru zaposlenog".

Kurir.rs