Američki izviđački avion RC-135W po prvi put registrovan je u letu izna Ukrajine, što je registrovala i aplikacija za praćenje avio saobraćaja "Flajt radar", što je izazvalo veliku pažnju onih koji prate vazduhoplovstvo.

Do sad ovaj tip aviona isključivo je viđan iznad Crnog Mora i kako leti uz južne i zapadne delove poluostrva Krim. Sada je letelica po prvi put viđena iznad Ukrajine i kako leti blizu granice sa Rusijom i to po karti se može videti zona gde je skoncentrisan ogroman broj pripadnika ruske vojske. Letelica je zatim, od Zaporožja skrenula prema zapadu uz granicu sa Krimom, preko Odese do granice sa Moldavijom i vratio se nazad istom rutom.

Takođe pod ospervacijom ovog špijunskog aviona bio je i region Donbasa oko koga je ukrajinska vojska skoncentrisala velike vojne snage.

Ova špijunsko izviđačka misija je veoma zapala za oko u trenutku kada je napetost između dve zemlje na vrhuncu uprkos pokušajima da se tenzije smire.

Inače avioni RC-1235W uglavnom na izviđačke zadatke poleću iz baze Sigonela na Siciliji, s tim da je ova letelica koja se pojavila iznad Ukrajine doletela iz Velike Britanije. Takođe, ovaj avion nedavno je bio akter incidenta nad Crnim Morem kada se iznenada pojavio i presekao put ruskom putničkom avionu koji je leteo na relaciji Tel Aviv-Moskva.

Inače SAD su do sad isključivo u osmatračke misije na Ukrajinom slale strateške bespilotne izviđače RQ-4 Globalhawk.

mig31.jpg
Printscreen 

RC-135W

RC-135 su avioni za eletronsko izviđanje stari više od 40 godina, ali su opremljeni trenutno savremenom elektronikom. Za osnovu ovog aviona uzet je putnički avion Boing 707, koji su zatim prepravljeni da se u njih smesti velika količina elektronske opreme. Svi avioni sa kojima raspolaže američko RV smešteni su u bazi Ofjut u Nebarsku. Radi se o broju od 20 aviona RC-135, koji pripadaju 55. puku.

Ono po čemu su ovi avioni prepoznatljivi jesu velika kućišta na trupu letelice u kojima je smeštena elektronska oprema, a koje piloti nazivaju "hrčkovi obraščići" zbog kakrakterističnih izbočna na bokovima trupa.Glavinu flote čine 18 aviona RC-135V/W poznati i kao Rivit džoint sa sistemima za nadzor nad izvorima elektromagnetskih emisija na dometu od 240 kilometara. Sredstva za EI su uvezana sa dva sistema jedan za izviđanje sredstava veza i jedan za elektromagnetne emisije, a prvenstveno se to odnosi na radarske uređaje. U svim oružanim sukobima i ono što je prethodilo njima RC-135V/W smatrani su isturenim ušima obaveštajaca.

TT podaci:

Namena: avion za elektronsko izviđanje

Posada: 4+ potreban broj operatera za konkretan zadatak

Pogonska grupa: Četiri turboventilatorska motora Pratt and Whitney TF-33-PW-102

Dimenzije: dužina 46,61 m, razmah krila 44,42 m, visina 12,93 m, površina krila 279,64 m

Mase: prazan 77565 kg, maksimalna u poletanju 152,410 kg

Performanse: maksimalna brzina 885 km/h, vrhunac leta 10.670 m, vreme trajnja leta 11 časova, trajanje leta sa jednom popunom goriva 20 časova.

Kurir.rs /A.Mlakar