BAJDEN UDARIO NA MOĆNOG PROTIVNIKA UNUTAR SAD: Evo zašto pranje novca nije tako teško u Americi? VIDEO
Mnogi će pamtiti film „Gospodar rata” sa Nikolasom Kejdžom o trgovcu oružjem koji ima svoje prste u poslu koji se proteže širom planete.
Pravo ime trgovca oružjem čiji je život bio predložak filma nije Jurij Orlov iz Ukrajine već Rus Viktor But, ali je mnogo više istina. Film je snimljen pre epiloga u stvarnosti – Viktor But je uhapšen 2008. i osuđen na 25 godina zatvora 2012, a američkom pravosuđu je trebalo mnogo vremena jer je uspešno razbio trag novca koji je godinama dobijao – u Sjedinjene Američke Države, u državi Delaver, piše Dojče vele.
Iako Delaver, malu državu na istoku zemlje, neće svi Amerikanci znati da nađu, ona je poznata po dve činjenice: prva je da ima nešto više od 970.000 stanovnika, ali i milion i po kompanija - i još 225.000 se osniva svake godine. Naravno, ovo su samo poštanski sandučići, ali i trgovac oružjem je veoma uspešno sakrio svoje bogatstvo prelaskom na račune pet takvih kompanija. I mafijaši i diktatori...
Druga karakteristika Delavera je to što je ovo mesto odakle je aktuelni predsednik SAD Džo Bajden i koji je decenijama predstavlja u Senatu. I ništa se mnogo nije promenilo od osnivanja SAD kada je kontrola kompanija prepuštena saveznim državama – a krajem 19. veka između njih je počela prava trka koja će privući novac bez previše pitanja gde dolazi od i ko je on zapravo poseduje.
Dakle Delaver nije jedina savezna država sa iznenađujućim brojem „kompanija“ – tu su Nevada, Vajoming, Južna Dakota... Kako piše Kejsi Mišel u nedavno objavljenoj knjizi „Američka kleptokratija“, SAD su najvažnija oaza za kleptokratija i najveći poligon za kleptokratiju, pranje novca širom sveta“. To nisu samo američki građani već i oligarsi, autokrate, diktatori, kriminalci i utajivači poreza iz celog sveta.
A Delaver Džo Bajdena je ovde na istaknutom mestu. Međutim, upravo je Bajden najavio borbu protiv ove prakse, objašnjavajući da takav – često kriminalni novac – „ugrožava nacionalnu bezbednost“ Sjedinjenih Država i samu demokratiju. U ovome ima istine: još uvek se istražuje da li je Bajdenov prethodnik Donald Tramp primao novac iz inostranstva i od neprijateljskih zemalja SAD, ali sadašnji propisi niza saveznih država su prilično čvrsti i kriju pravi trag novca. Spas u „nacionalnoj bezbednosti“ Uoči međunarodnog samita demokratije, američki predsednik Bajden je predstavio sveobuhvatnu strategiju za borbu protiv korupcije.
„Nacionalna bezbednost je svakako dobra osnova za ovaj potez: prvi svetski zakon protiv pranja novca koji su uvele Sjedinjene Države u 1986, ali tek posle terorističkog napada 2001. teroristički tokovi postali su izuzetno interesantni istražiteljima koji znaju da sviraju na tastaturi sveta ilegalnog novca cele planete, a potom utvrđuju da li neko živi od njih zaista u SAD. Gde početi? Teško je reći odakle početi: poznavanje osobe koja je vlasnik kompanije (a ne samo još jedne kompanije u vlasništvu trećeg lica...) je dobar početak, ali mora uticati i na bankarski sektor, propise o osnivanju i kompanijama koje nude usluge takvim „poštanskim sandučićima“, odnosno advokatskim kancelarijama i knjigovođama... A onda ide i rasipanje novca u zanatu umetničkih dela, u posedovanju nekretnina – treba menjati niz propisa da bi se pratilo bar najveći „igrači“. A to nije dovoljno ako, kako je najavljeno u ovom strateškom dokumentu, nema saradnje na međunarodnom planu.
Da li će Bajden uspeti da očisti ovu „Augijeve štalu“ od skrivenog novca diktatora i zločinaca svih vrsta? Prema grčkoj legendi, Herkul je morao da očisti štalu kralja Augija nakon što nije bila čišćena 30 godina – ali „prljavi“ novac je tražio mesto da se skloni na „sigurno“ ne za 30 godina, niti za 300 godina.
Kurir.rs/Večernji.hr
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva