SPASILAC Mask: Radimo na razvoju rakete koja će koristiti ugljen-dioksid kao gorivo
Najbogatiji čovek na svetu najavio rešenje za višak štetnih gasova u atmosferi, koji su glavni izazivač globalnog zagrevanja
Najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask (50) rešio je da se upusti u izazov borbe protiv globalnog zagrevanja i klimatskih promena koje poslednjih godina odnose sve više života širom planete! Mask, čija se vrednost imovine procenjuje na 255 milijardi dolara, najavio je da će njegova kompanija "Spejs X" započeti rad na proizvodnji rakete koja će kao gorivo koristiti ugljen-dioksid.
Nusprodukt
Ovaj gas, koji je nusprodukt sagorevanja fosilnih goriva, glavni je krivac za izazivanje efekta staklene bašte, što u krajnjem slučaju dovodi do porasta prosečne temperature i globalnog zagrevanja.
- "Spejs X" započinje program čiji je cilj da se smanji nivo ugljen-dioksida u atmosferi i da se pretvori u raketno gorivo. Ako ste zainteresovani, molim vas, priključite se - naveo je Mask u poruci na Tviteru, prenosi portal Raša tudej. Među prvima koji je reagovao na ovu Maskovu optimističnu najavu reagovao je astrofizičar Skot Manli: - Ranije je pokazano da je ovako nešto moguće. Ali pretvaranje ugljen-dioksida u gorivo za Maskove rakete nešto je sasvim novo. Erik Berger, jedan od urednika portala Ars Technica, pohvalio je Maskovu najavu, ali i istakao da bi čitav program mogao da ima pozitivan uticaj na klimatske promene usled porasta broja lansiranja raketa.
Podsećamo, Mask je ranije najavio da mu je glavni cilj istraživanje i kolonizacija Marsa. On je prošle godine najavio da će njegova kompanija "Spejs X" pokušati da 2022. pošalje raketu bez ljudske posade na Mars, a da će ljudska posada poleteti na ovu planetu do kraja 2026. godine ukoliko budu imali sreće.
Veličanstvena avantura
Ambiciozan Maskov plan predviđa da letelica "Staršip" bude lansirana pomoću rakete koja će se vratiti na Zemlju nakon što "Staršip" uđe u orbitu. Kada se bude nalazila u orbiti, onda će se dopuniti gorivom iz druge rakete, koja će se takođe vratiti na Zemlju, dok letelica bude nastavila put ka Marsu, koji traje šest meseci.
Na četvrtoj planeti od Sunca letelica će se napuniti gorivom koristeći "lokalne resurse" pre nego što krene nazad na Zemlju. Ideja je da letelica "Staršip" bude korišćena u više navrata za svemirske letove. - Možda se svi neće vratiti živi sa Marsa, ali to će biti veličanstvena avantura i neverovatno iskustvo - rekao je Mask ranije ove godine, komentarišući brojne opasnosti koje su moguće pri kolonizaciji Crvene planete.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore