Američke obaveštajne agencije procenile su da Saudijska Arabija sada aktivno proizvodi sopstvene balističke rakete uz pomoć Kine, saznaje Si-En-En, razvoj koji bi mogao da ima značajne efekte na Bliskom istoku i da zakomplikuje napore Bajdenove administracije da obuzda nuklearne ambicije Irana, glavni regionalni rival Saudijaca.

Poznato je da je Saudijska Arabija kupovala balističke rakete od Kine u prošlosti, ali nikada nije mogla da napravi sopstvene -- do sada, prema tri izvora upoznata sa najnovijim obaveštajnim podacima. Satelitski snimci koje je dobio Si-En-En takođe sugerišu da Kraljevina trenutno proizvodi oružje na najmanje jednoj lokaciji.

Američki zvaničnici u brojnim agencijama, uključujući Savet za nacionalnu bezbednost u Beloj kući, obavešteni su poslednjih meseci o poverljivim obaveštajnim podacima koji otkrivaju višestruke velike transfere osetljive tehnologije balističkih raketa između Kine i Saudijske Arabije, prema dva izvora upoznata sa najnovijim procene.

Bajdenova administracija je sada suočena sa sve hitnijim pitanjima o tome da li bi napredak Saudijske Arabije u balističkim projektilima mogao dramatično da promeni dinamiku regionalne moći i da zakomplikuje napore da se prošire uslovi nuklearnog sporazuma sa Iranom kako bi se uključila ograničenja sopstvene raketne tehnologije – cilj koji dele SAD, Evropa, Izrael i zemlje Zaliva

Iran i Saudijska Arabija su ogorčeni neprijatelji i malo je verovatno da će Teheran pristati da prestane da proizvodi balističke rakete ako Saudijska Arabija počne da proizvodi sopstvene.

profimedia0649199500.jpg
Handout / AFP / Profimedia 

„Dok je značajna pažnja bila usmerena na veliki iranski program balističkih raketa, razvoj Saudijske Arabije i sada proizvodnja balističkih projektila nisu dobili isti nivo kontrole“, rekao je Džefri Luis, stručnjak za oružje i profesor na Institutu za međunarodne studije Midlberi.

„Domaća proizvodnja balističkih projektila u Saudijskoj Arabiji sugeriše da bi svaki diplomatski napor za kontrolu širenja raketa morao da uključi druge regionalne aktere, poput Saudijske Arabije i Izraela, koji proizvode sopstvene balističke rakete“, dodao je Luis.

Svaki odgovor SAD mogao bi da bude iskomplikovan diplomatskim razmatranjima sa Kinom, pošto Bajdenova administracija nastoji da ponovo angažuje Peking na nekoliko drugih pitanja politike visokog prioriteta, uključujući klimu, trgovinu i pandemiju. „Sve je stvar kalibracije“, rekao je visoki zvaničnik administracije za Si-En-En. Savet za nacionalnu bezbednost i CIA odbili su da komentarišu.

Upitan da li je bilo nedavnih transfera tehnologije osetljivih balističkih raketa između Kine i Saudijske Arabije, portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova rekao je za Si-En-En u izjavi da su dve zemlje „sveobuhvatni strateški partneri“ i da su „održale prijateljsku saradnju u svim oblasti, uključujući i oblast vojne trgovine“.


„Takva saradnja ne krši nikakvo međunarodno pravo i ne uključuje širenje oružja za masovno uništenje“, navodi se u saopštenju. Saudijska vlada i ambasada u Vašingtonu nisu komentarisali.

Si-En-En je prvi put izvestio 2019. da su američke obaveštajne agencije bile svesne da Saudijska Arabija sarađuje sa Kinom na unapređenju svog programa balističkih projektila.

Trampova administracija u početku nije otkrila svoje znanje o toj poverljivim obaveštajnim podacima ključnim članovima Kongresa, što je razbesnelo demokrate koji su ih otkrili van redovnih kanala američke vlade i zaključili da je namerno izostavljena iz serije brifinga na kojima je, kako kažu, trebalo da bude predstavljeni.

To je podstaklo demokratske kritike da je Trampova administracija bila previše meka prema Saudijskoj. Stručnjaci za nuklearno širenje takođe kažu da je Trampov nedostatak odgovora ohrabrio Saudijce da nastave da šire svoj program balističkih projektila.

„Uobičajeno, SAD bi vršile pritisak na Saudijsku Arabiju da ne koristi ove sposobnosti, ali prvi pokazatelji da su Saudijci težili tim sposobnostima pojavili su se tokom Trampove ere. Trampova administracija, blago rečeno, nije bila zainteresovana za Rijad oko ovih pitanja“, kaže Ankit Panda, stručnjak za nuklearnu politiku i oružje u Karnegi zadužbini za međunarodni mir.
Neki zakonodavci su u poslednjih nekoliko meseci obavešteni o novim obaveštajnim podacima o transferu tehnologije balističkih projektila između Saudijske Arabije i Kine, rekli su više izvora za Si-En-En

profimedia0649199498.jpg
Handout / AFP / Profimedia 

Bajdenova administracija je ppokušavajući da sankcioniše neke organizacije uključene u transfere, rekli su izvori za Si-En-En, iako su neki na Kapitol Hilu zabrinuti da Bela kuća nije spremna da nametne značajne posledice saudijskoj vladi za svoje postupke. Imajući u vidu trenutno stanje pregovora sa Iranom, saudijski raketni program mogao bi još više otežati ionako trnovit problem.

„Snažan saudijski raketni program bi uveo nove izazove za ograničavanje drugih raketnih programa u regionu. Da uzmemo samo jedan primer, iranske rakete, koje predstavljaju veliku zabrinutost za SAD, bilo bi teže ograničiti u budućnosti bez paralelnih ograničenja na rastući saudijski program“, rekao je Panda.

Novi satelitski snimci koje je dobio Si-En-En ukazuju na to da Saudijci već proizvode balističke rakete na lokaciji koja je ranije izgrađena uz kinesku pomoć, kažu stručnjaci koji su analizirali fotografije i izvore koji su potvrdili da odražavaju napredak koji je u skladu sa najnovijim procenama američkih obaveštajnih službi.

Satelitske fotografije koje je snimila Planet, komercijalna kompanija za snimanje, između 26. oktobra i 9. novembra pokazuju da se operacija opekotina dogodila u objektu u blizini Davadmija, u Saudijskoj Arabiji, prema istraživačima sa Instituta za međunarodne studije Middleburi, koji su rekli za Si-En-En da je ovo „prva nedvosmisleni dokazi da postrojenje radi za proizvodnju projektila“.

Novi satelitski snimci sugerišu da Saudijska Arabija sada proizvodi balističke rakete na tom mestu. Ključni dokaz je da u objektu radi &kuot;paljevina&kuot; da se zbrinjavaju ostaci čvrstog goriva od proizvodnje balističkih projektila.
Novi satelitski snimci sugerišu da Saudijska Arabija sada proizvodi balističke rakete na tom mestu. Ključni dokaz je da u postrojenju radi "jama za sagorevanje" za odlaganje ostataka čvrstog goriva od proizvodnje balističkih projektila.

„Ključni dokaz je da u postrojenju radi „jama za sagorevanje“ za odlaganje ostataka čvrstog goriva od proizvodnje balističkih projektila“, rekao je Luis, stručnjak za oružje i profesor na Institutu za međunarodne studije Middleburi koji je pregledao slike.

„Ljuvanje raketnih motora dovodi do zaostatka goriva, što predstavlja opasnost od eksplozije. Postrojenja za proizvodnju raketa na čvrsto gorivo često imaju jame za sagorevanje gde se zaostalo gorivo može odložiti sagorevanjem. Operacije sagorevanja su, stoga, snažan potpis da objekat aktivno baca čvrsti raketni motori“, dodao je on.

Ipak, malo se zna o balističkim projektilima koje Saudijska Arabija gradi na ovoj lokaciji, uključujući važne detalje kao što su domet i nosivost.

S obzirom na to da je objekat u pitanju izgrađen uz pomoć Kine i nove obaveštajne procene koje pokazuju da je Saudijska Arabija nedavno kupila osetljivu tehnologiju balističkih raketa od Kine, moguće je da su rakete koje se tamo proizvode kineskog dizajna, kaže Luis.

Ali postoje i dokazi da je Saudijska Arabija tražila pomoć od drugih zemalja u razvoju programa balističkih projektila u poslednjih nekoliko godina, što otežava identifikovanje tačno koji sistem naoružanja Kraljevina sada gradi u ovom objektu, primetio je Luis.

Kurir.rs/CNN