Cena gasa u Evropi ove sedmice premašila je 1800 dolara za 1000 kubika.

Cene gasa u Evropi proteklih dana dostigle su rekordne visine, a stručnjaci procenjuju da je razlog tome taj što ruski Gasprom nije rezervisao kapacitete za tranzit prirodnog gasa kroz Poljsku gasovodom Jamal-Evropa.

Iz tog razloga, fizički tok gasa krenuo je u obrnutom smeru, iz Nemačke prema Poljskoj, piše Jutarnji list.

Istovremeno, ruski predsednik Vladimir Putin optužuje Evropu da je sama stvorila problem odbijanjem da izda dozvole gasovodu Severni tok 2 i poručio evropskim čelnicima da da sami i reše.

Na tom tragu stigla je i vest da flota američkih teretnjaka prepunih prirodnog gasa (LNG) ide ka Evropi.

Od 76 američkih LNG brodova u tranzitu, 10 tankera koji zajedno prevoze 1,6 miliona kubika goriva za toplane i elektrane kao odredište su naznačili Evropu, pokazali su podaci koje je prikupio Blumberg.

brodovi.jpg
Foto: Screenshot/Bloomberg

Još 20 tankera koji prevoze oko 3,3 miliona kubika prelaze Atlantski okean i na putu su prema Evropi.

Gotovo trećina tereta dolazi iz LNG izvoznog terminala u Luizijani - Šenijer Enerdži ink.

Do sada je Azija bila glavno odredište za LNG brodove, ali se to promenilo ove zime zbog energetske krize u Evropi.

Flota sve masovnija

Ubrzo posle vesti da flota tankera natovarenih američkim tečnim prirodnim gasom ide u pravcu zapadnoevropskih luka, Blumberg je preneo da je broj tankera skočio za 50 odsto za samo 24 sata kako se energetska kriza na kontinentu produbljuje.

Sada ih je 15, u odnosu na 10 u sredu, pokazuju podaci o isporuci koje je prikupio Blumberg.

Osim toga, postoji još 11 američkih LNG tereta sa neprijavljenim destinacijama čiji putevi sugerišu da su krenuli ka Evropi.

Evropska energetska kriza se intenzivirala poslednjih dana nakon što su zaustavljeni nuklearni reaktori u Francuskoj i slaba snaga vetra u Nemačkoj pogoršali nestašicu koja je primorala zemlje da sagorevaju više uglja, pa čak i nafte kako bi domovi bili topli.

Vesti o američkom LNG teretu koji ide ka kontinentu uticača je i na evropske cene tgasa koje su pale sa rekordnih nivoa.

Od 15 LNG tankera koji su objavili svoje destinacije, Velika Britanija, Francuska i Španija su odredišta za četiri, dok su Holandija, Gibraltar i Malta dobili po jedan tanker.

Pored toga, LNG tanker čije odredište nije deklarisano je usidren na sidrištu Milford Hejven u Britaniji.

Kurir.rs