Pripadnici specijalne talibasnke brigade "Badri 313" izveli su pokaznu vežbu helikopterskog desanta i spuštanja niz uže. Za ovu vežbu po prvi put korišteni su američki helikopteri UH-60 Blek Hok koje je bivša avgansotanska valada kupila od Sjedinjenih Država korz donacije.

Ove letelice pripadale su bivšem Avganistanskom nacionalnom vazdušnom korpusu. Od pada Kabula specijalna jednica "Badir 313".

Ko je jednica Badri 313, ko su oni, i kao su postali najeksponiraniji deo talibanske propagande. Zapravo s pravom možemo reći da su oni pretorijanska garda avganistanskih mula.

Iako se tvrdi da je jednica jačine puka, ispostavilo se kasnije prema obaveštajnim podacima da je u pitanju jednica ranga brigade. Za nju talibani kažu da je budućnost vojne organizacije i početak novih bezbednosnih snaga koje će biti formirane posle konačnog osvajanja vlasti.

Za razliku od 1990- tih kada su inicijativu imali lokalni komandanti, ovaj put sa Bari 313 krenulo se stvaranjem vojne organizacije pod jednim komandantom i jednicima koje će biti spremne za koordinaciju, međusobno povezano i ospobljene za specijalizovane vidove delovanja, a ne kao pre 20 godina kada se išlo na juriš.

Očito su i talibani shvatili prednost američkog načina ratovanja i obuke i vojnog menadžmenta Efikasnost-Metoda i Sredstvo.

Naziv dobili po bitki od pre 1.400 godina

Brigada Badri 313 dobila je ima po jednoj bitci koja se odigrala pre 1.400 godina kod Badra kada je prorok Muhamed svoje neprijatelje pobedio sa samo 313 vojnika.

Ko može postati taliban-specijalac

Logično psotavlja se pitanje ko može biti pripadnik Brigade Badri 313. Prvi i najbitniji zahtev je spremnost da se bude mučenik, jer svi pripadnici ove brigade jesu mučenici. A onda ide ostalo fizička spremnost, psihička stabilnost. Procenjuje se da brigada Badri 313 ima oko 5.000 boraca. Budući kandidat osim vere u mučeništvo prolazi složenu psihofizičku obuku i taktiku ratovanja kako na terenu, tako i u urbanim uslovima.

Uniforme koje ova brigada korirsti, a prema dosadašnjim podacima vidi se čak tri kompleta, a neki smatraju i četiri je pokupljena bivša američka, ima nešto što su koristila avganistanska vojska. U svakom slučaju od čizama, pancira, štitnika do šlemova je ono što je američka vojska ostavila po napuštenim bazama.

Naoružanje

Brigada Badri prema do sad raspoloživim informacijama koristi sve tipove streljačkog naoružanja od klašnjikova u verziji AK-47 i AKS kalibra 5,56 mm do M-16, G-36, do modernih M-4 koje je od skora vojska SAD širokogrudo im ostavila dok su bežali iz Avganistana. Na ruku im je išla i avganistanska vojska koja je ostavila na desetine hiljada primeraka vatrenog oružja.

Od ostalih vozila tu su terenci pikapovi raznih proizvođača, zatim oklopni terenci Hamvi, oklopna vozila iz arsenala ANA M117, MRAP MAXX Pro, a od skora sakupili su i ispravne helikoptere UH-60 Blek Hok, MD-350 i rukse Mi-17V5. Od pada aerodroma Kandahar u njihovom sastavu je i šest izviđačkih bespilotnih letelica Scaneagle. Borci kako se može videti na kamerama svi imaju uređaje za noćno osmatranje i precizne nišane.

Kurir.rs/A.Mlakar