Potpredsednica Kamala Haris nazvala je „demokratiju“ najznačajnijom pretnjom po nacionalnu bezbednost sa kojom se suočavaju Sjedinjene Američke Države – naletevši na upozorenje demokrata o pretnji integritetu demokratskog sistema.

U intervjuu za CBS Njuz „Fejs the Nejšn“, Haris je upitana šta ona vidi kao „najveći izazov za nacionalnu bezbednost sa kojim se suočavaju SAD. Šta je to što vas brine i drži budnim noću?“ pokazao je transkript intervjua.

Ona je odgovorila: „Iskreno, jedna od njih je naša demokratija".

„Mislim da u glavama ljudi koji su stručnjaci za spoljnu politiku nema sumnje da 2021. nije 2000. godina“, rekla je ona. „Znate, mislim da ima toliko toga o spoljnoj i unutrašnjoj politici koja je, na primer, vođena i postavljena po prioritetima na osnovu 11. septembra 2001.

„I krećemo u novu eru u kojoj pretnje našoj naciji imaju različite oblike, uključujući pretnju da autokratije preuzmu vlast i imaju ogroman uticaj širom sveta.

Dodala je u amandmanu na svoju prvu izjavu: „I tako se vraćam na našu tačku o potrebi da se borimo za integritet naše demokratije.

„Ono što onda moramo da uradimo suočeni sa bilo kojom pretnjom jeste da prepoznamo da je jedna od naših najvećih prednosti jačanje odnosa sa našim saveznicima i partnerima širom sveta“, rekla je ona i dodala: „Mislim da je jedna od najvećih pretnji ono što smo nedavno videli jeste da kada se povučemo iz tih odnosa, slabimo naš položaj kao nacije i stoga, verujem, slabimo našu bezbednost.

Harisova je rekla da je „borba za integritet demokratije“ „očigledno ono što treba da uradimo u klimatskoj krizi“, napominjući da je globalno zagrevanje povezano sa globalnom bezbednošću.

Ona je takođe rekla da „u potpunosti podržava“ odluku predsednika Bajdena da prekine 20-godišnji rat nacije sa Avganistanom uklanjanjem američkih trupa.

„Mislim da je zaista važno zapamtiti da je prethodna administracija pregovarala o dogovoru sa talibanima, da nije pozvala avganistansku vladu da bude za stolom, i da je pregovarala o dogovoru koji je zahtevao i obećavao kao deo sporazuma koji ćemo povući do krajem maja“, rekao je Haris.

„Tako da smo bili opterećeni tom odgovornošću na osnovu sporazuma između Sjedinjenih Država i Talibana.

„Odlučili smo da bi, ako bismo prekršili sporazum, sada bila sasvim druga situacija“, dodala je ona.

„Čvrsto verujem da bismo, da smo prekršili taj sporazum, razgovarali o ratu u Avganistanu i američkim trupama u Avganistanu, a ne govorimo o tome. Ne žalim zbog toga", rekla je ona.

Kurir.rs/Newsmax.com