UZBUDLJIVO OTKRIĆE U BLIZINI AMSTERDAMA: Arheolozi pronašli Kaligulin vojni logor korišćen tokom osvajanja Britanije
Pronađeni ostaci utvrđenog vojnog logora koji je rimski imperator koristio tokom osvajanja Britanije 43. godine.
Na holandskoj obali otkriveno je veliko rimsko utvrđenje za koje se veruje da je odigralo ključnu ulogu u uspešnoj invaziji na Britaniju 43. godine nove ere.
Rimska legija od "nekoliko hiljada“ vojnika spremnih za borbu bila je stacionirana u Velsenu, 20 milja od Amsterdama, na obalama Oer-Ij, pritoke Rajne, pokazuju istraživanja.
Arheolog, dr Arjen Bosman rekao je da dokazi upućuju na Velsen, ili Flevum na latinskom, koji je bio najsjevernija castra (tvrđava) u carstvu izgrađena da zadrži germanska plemena na udaljenosti, dok su se rimske snage pripremale da pređu iz Francuske na južne plaže Engleske.
Veruje se da je utvrđeni logor osnovao car Kaligula (od 12. do 41. godine naše ere) u pripremi za njegov neuspeli pokušaj da zauzme Britaniju oko 40. godine naše ere, ali ga je potom uspešno razvio i iskoristio njegov naslednik Klaudije za sopstvenu invaziju 43. AD.
"Sigurno znamo da je Kaligula bio u Holandiji jer na buradi za vino postoje inicijali cara, što sugeriše da potiču sa carskog dvora. Kaligula je ovde pripremao invaziju na Englesku – da bi imao istu vrstu vojnog dostignuća kao Julije Cezar. Nije završio posao jer je ubijen 41. godine naše ere, a Klaudije je nastavio tamo gde je on stao 43. godine", rekao je Bosman.
Arheolozi su pronašli drvene daske ispod karaule, odnosno kapije tvrđave koje datiraju neposredno pre invazije na Englesku.
Klaudijeve snage iskrcale su se u Kentu i do leta 43. godine car je bio dovoljno samouveren da otputuje u Britaniju, trijumfalno ušavši u Kamulodunum (Kolčester) da bi primio pokornost 12 poglavica. U roku od tri godine, Rimljani su polagali pravo na celu Britaniju kao deo svog carstva.
Prve dokaze o rimskom utvrđenju u Velsenu, u severnoj Holandiji, otkrili su 1945. školarci koji su pronašli krhotine grnčarije u napuštenom nemačkom protivtenkovskom rovu.
Istraživanja su sprovedena 1950ih tokom izgradnje Velsertunela, a potom i 1960ih i 1970ih. Bosmanovo otkriće tri rimska jarka 1997. je bilo dovoljno da ovo područje postane državno zaštićeno arheološko nalazište.
U to vreme se smatralo da je logor Velsen bio previše mali da bi bio korišćen kao utvrda za osvaajačku vojsku. Tu teoriju "potvrdilo" je i otkriće druge tvrđave, poznate kao Velsen 1, za koju se veruje da je bila u funkciji od 15. do 30. godine naše ere. Temeljnim iskopavanjem tog lokaliteta utvrđeno je da je napušten nakon pobune Frizijaca, germanske etničke grupe koja je živela u obalnim regionima Holandije. Arheolozi su otkrili ljudske ostatke u nekim bunarima, što je bila taktika koju su koristili Rimljani koji su se povlačili da bi otrovali vodu.
Postojanje dve tvrđave na udaljenosti od nekoliko stotina metara jedna od druge navelo je istraživače da decenijama veruju da su obe verovatno bile puki kastel, manji vojni logori od samo jednog ili dva hektara.
Tek u novembru, spajanjem obeležja kasnijeg utvrđenja Veslen koji su registrovani 1960ih i 1970ih godina, ali tada nisu bili priznati kao rimski, i uzimajući u obzir arheološke nalaze u poslednjih četvrt veka, došlo se do novog razumevanja lokaliteta.
"To nije jedan ili dva hektara, već najmanje 11 hektara... To je bila legionarska tvrđava, a to je nešto sasvim drugačije“, rekao je Bosman.
Tvrđava Velsen 2 je napuštena 47. godine nakon što je Klaudije naredio svim svojim trupama da se povuku iza Rajne. Rimska vladavina Britanijom okončana je oko 410. godine pošto je carstvo počelo da se urušava zbog unutrašnjih borbi i sve većeg gomilanja germanskih plemena.
Kurir.rs
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore