RUSKI ER LIFT DO KAZAHSTANA: Bez ova dva transportna aviona prebacivanje DESANJTNIKA i SPECNAZA ne bi bilo moguće! VIDEO
Prošla 2021. ali i početak tekuće 2022. ostaće upamćeni po renesansi transportne avijacije obe supersile. Jedne, odnosno Američke koja je evakusiala na desetine hiljada civila iz kabula posle ulaska Talibana i ruske koja je munjevito za manje od 24 časa iz Rusije i Belorusije prebacila u ovu centralnoazijsku državu "er liftom" 2.500 ruskih i beloruskih padobrana, kao i pripadnika tadžikistanske i jermenske vojske, kao i tešku tehniku pre svega desantna i oklopna borbena vozila, kao i teretna i logistička vozila.
Sve to bilo bi nemguće bez transportne, avijacije, kao što je bila nemoguća ruska vojna intervencija u Siriji i obnova sirijske vojske bez logisitčke pomorkse operacije poznate kao "Sirija ekspres".
U slučaju Kazahstana nije bilo brodova, ali je bilo transportnih aviona. U ovom slučaju ključnu ulogu otigrali su An-124 Ruslan kao i Iljušin IL-76, koji su za kratko vreme prebacili na Kazahstanske aerodrome ogromne vojne kapacitete.
Teški vojnotransportni avion An-124 Ruslan
Potrebe odbrane zemlje postavil su osamdesetih godina zahtev za izgradnju transportnog aviona za prevoz tereta velikih gabarita, pri čemu je tehničko-ekonomska efikasnost trebala da bude 2-3 puta veća nego kod prethodnika. Svesrdnim zalaganjem konstruktora došlo se do takvog rešenja i izgrađen je An-124 "ruslan". Ovaj teškitransportni avion poleteo je 24. decembra 1982, a u januaru 1987. uveden je u vojnotransportnu avijaciju.
Teški tranposrtni avion namenjen je za: prevoz borbene tehnike, padobransko desantiranje tereta i borbene tehnike sa posadama, prevoz teških tereta.
An-124 može da preveze raketne lansirne sisteme, transportne automobile, stanice za oktirvanje inavođenje PVO sistema, balističke rakete, sve vrste tenkova, teške transportne kamione, borbena vozila pešadije, oklopne transportere.
ILJUŠIN IL-76
Iljušin Il-76 NATO oznaka "Candid" u potpunosti zadovoljava ruske zahteve, velika nosivost i prostornost, brzina leta i dolet, kao i mogućnost sletanja na travnato poletno-sletne staze. Stajni trap ima 20 točkova, dok je kabina pod pritiskom. Na zadnjem delu letelice nalaze se velika vrata sa ukrcnom rampom, koja se otvara u letu.
U repnoj tureli se nalazi dvocevni top za odbranu od napada iz zadnje polusfere. Oprema omogućava letenje u svim vremenskim uslovima i noću. Računar kontroliše let i približavanje aerodromu, dok pomoćni agregat omogućava rad motora i nezavisnost leta od snabdevanja iz vazdušnog prostora
Kurir.rs/A.Mlakar
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela