Predsednik Kasim Žomart Tokajev tvrdi da je najmanje 20.000 "gangstera i terorista" učestvovalo u šest talasa napada u prestonici

kazahstanepa03-epa.jpg
EPA 

Situacija u Kazahstanu juče je bila relativno mirna, nakon tri dana žestokih nemira i sukoba koji su izbili nakon poskupljenja cena gasa, što je dovelo i da ostavke vlade! Predsednik Kasim Žomart Tokajev ranije je naredio bezbednosnim snagama da pucaju u demonstrante "bez upozorenja" kako bi se ugušila pobuna koja je paralisala bivšu sovjetsku republiku.

Siromaštvo i korupcija

Tokajev je izjavio kako su nemiri "orkestrirani spolja i iznutra". Državni mediji su preneli da je u sukobima nastradalo 18 pripadnika bezbednosnih službi, kao i 26 "naoružanih kriminalaca", kako nazivaju demonstrante, dok je više od 3.800 osoba dosad uhapšeno. Novinari prenose da je u Almatiju, najvećem gradu u zemlji, situacija napeta. Na ulicama se mogu videti tela ubijenih demonstranata, kao i spaljeni automobili i druga vozila pripadnika bezbednosnih službi, dok su nekoliko vladinih zgrada, kao i rezidencija predsednika takođe oštećeni u požaru.

kazahstanepa01-epa.jpg
EPA 

Uranijum, gas, nafta - Cene skaču u nebo

Cena nafte porasla je na međunarodnim tržištima na preko 83 dolara za barel zbog nemira u Kazahstanu i prekida u proizvodnji u Libiji. To je izazvalo zabrinutost da li će doći do problema u isporukama crnog zlata, a u drugi plan su pali poremećaji usled širenje novog soja koronavirusa. Kazahstan je član OPEK, poseduje 12. najveće rezerve nafte u svetu i 12. je najveći svetski izvoznik nafte. Istovremeno, Kazahstan poseduje 12 odsto svetskih rezervi uranijuma i najveći je svetski proizvođač.

- Najmanje 20.000 gangstera i terorista učestvovalo je u šest talasa napada u prestonici - naveo je predsednik Tokajev. Ove demonstracije su najveći izazov za autokratske vlasti ogrezle u korupciju dok opada životni standard, rastu siromaštvo i nezaposlenost u zemlji bogatoj naftom i gasom. - Ova vlada je odavno izgubila kontakt s realnošću i nije znala šta se događa u državi. U zemlji gde institucije ne rade svoj posao ulica je jedino rešenje - rekao je Pol Stronski iz Karnegi fonda za međunarodni mir (Carnegie Endowment for International Peace). Smirivanju situacije doprineo je i dolazak oko 2.500 pripadnika vojnih snaga zemalja članica Organizacije ugovora za kolektivnu bezbednost (ODKB), pre svih iz Rusije i Belorusije. Dolazak ruskih trupa izazvao je osude iz SAD.

Prepucavanje SAD i Rusije Oglasio se i Entoni Blinken, državni sekretar SAD. On je poručio da je nejasno zašto je Rusija poslala svoje trupe u Kazahstan.

Za sada je povratio vlast u zemlji Predsednik Kasim Žomart Tokajevfoto: Screenshot YT/United Nations

UKRATKO

- Predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev imao je nekoliko dužih razgovora s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom

- Izraelsko ministarstvo inostranih poslova potvrdilo je da je jedan Izraelac (22) ubijen tokom protesta u Almatiju

- Deblokada glavnog aerodroma u zemlji bila je zakazana za kasno sinoć posle zaključenja ovog izdanja Kurira

- Predsednik Kazahstana proglasio je 10. januar za nacionalni dan žalosti u znak sećanja na žrtve nereda

- Specijalne snage privele su bivšeg predsednika Komiteta za nacionalnu bezbednost Karima Masimova zbog sumnje na veleizdaju

- Lekcije iz nedavne istorije nas uče da kada pustite Ruse u svoju kuću, onda teško možete da ih izbacite. Čini mi se da vlasti Kazahstana svakako imaju kapacitet da izađu na kraj s demonstracijama. Nejasno je zašto su osetili potrebu da zovu pomoć sa strane - rekao je Blinken. Iz Moskve su oštro uzvratili, navodeći da veliki broj američkih invazija i okupacija tokom decenija pokazuje da je teško ostati živ kada Amerikanci uđu u vašu kuću, a ne opljačkani ili silovani: - Indijanci, Korejci, Vijetnamci, Iračani, Panamljani, Jugosloveni, Libijci, Sirijci i mnogi drugi videli su kako je kad im ovi nepozvani gosti uđu u kuću - naveo je ruski MIP.