BEZ DOGOVORA Samit Rusije i Amerike bio je unapred osuđen na neuspeh!
Sastanak delegacija dve supersile održan u Ženevi protekao je bez postizanja kompromisa koji bi doveo do smanjenja napetosti
Ključna nedelja za odnose između Rusije i Zapada počela je samitom Rusija - Amerika o bezbednosnim garancijama, a kao što se i moglo naslutiti, protekao je bez postizanja kompromisa koji bi doveo do deeskalacije napetosti na istoku Evrope!
Samit je održan u Ženevi, a dve strane su predvodili Vendi Šerman, zamenica državnog sekretara SAD, i Sergej Rjapkov, zamenik šefa ruske diplomatije.
Pritisci i saveznici
Razgovori delegacija vođeni su u prostorijama Stalne misije SAD u Ženevi, a još i pre početka dve strane su bile čvrsto pri svojim stavovima koji su nagoveštavali da sporazum neće biti postignut.
Prvi susret delegacija usledio je na večeri u nedelju uveče, a formalno samit je održan juče. Šef ruske delegacije je uoči dolaska u Švajcarsku rekao da Rusija neće učiniti nikakve ustupke pod pritiskom SAD, kao i da postoji rizik da se razgovori brzo okončaju:
- Ništa ne mogu da isključim, to je vrlo mogući scenario. Amerikanci ne treba da imaju nikakve iluzije tim povodom. Naravno, nećemo činiti nikakve ustupke pod pritiskom i pretnjama koje neprestano stvaraju zapadni učesnici predstojećih pregovora - rekao je Rjapkov.
Na Tviteru se oglasila Vendi Šerman, koja kao da je želela da potvrdi da sporazum nije moguć i pre početka razgovora.
- Amerika će na sastanku bilateralnog dijaloga o strateškoj stabilnosti s Rusijom saslušati stavove Rusije i izneti svoje, ali neće razgovarati o bezbednosti Evrope bez svojih saveznika i partnera, navela je ona.
Samit o bezbednosnim garancijama je predložila Moskva, koja je ranije Vašingtonu i NATO predala nacrte bezbednosnih dokumenata u kojima se zahteva da Alijansa ne primi u članstvo Ukrajinu i druge zemlje koje su nekada bile deo SSSR, kao i da odustane od razmeštanja snaga i vojne opreme u centralnoj i istočnoj Evropi.
Serija sastanaka
Iz Vašingtona je ranije poručeno da je Amerika spremna da razgovara o kontroli naoružanja, jačanju poverenja, većoj transparentnosti i smanjenju rizika - ako Rusija zauzme konstruktivan stav.
Moskva zasad odbija zahtev da povuče vojsku s granice sa Ukrajinom uz obrazloženje da "može da raspoređuje vojsku gde želi na svojoj teritoriji" i da je to odgovor na neprijateljske poteze NATO.
Nakon razgovora u Ženevi za sredu je planiran sastanak delegacija Rusije i NATO u Briselu, a potom će se u četvrtak u Beču održati sastanak Rusije i OEBS.
Kurir.rs
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore