AKVAMEN SA TONGE: Penzioner invalid preživeo cunami, proveo 24 časa u vodi, preplivao kilometre i stigao bezbedno kući
Priča o muškarcu sa Tonge koga je odneo cunami i koji je lutao i plivao između ostrva više od 24 sata, jedna je od prvih koja je stigla u svet sa ove ostrvske države, pet dana nakon što su erupcija podvodnog vulkana i cunami prekinuli sve linije komunikacije.
Lisala Folau, penzionisani stolar-invalid, ispričao je Broadcom FM radiju da je plivao i plutao sa svog ostrva Atata preko dva druga nenaseljena ostrva da bi na kraju stigao do glavnog ostrva Tongatapu, prešavši ukupno oko 13 kilometara.
Rekao je da je u jednom trenutku u nedelju ujutru video policijski patrolni čamac kako ide ka ostrvu Atata i da im je mahao, ali da ga nisu videli. Mahao im je i kada su se vraćali u Tongu, ali bez uspeha.
Zatim je pokušao da stigne do ostrva Polo'a, krenuvši oko 10 sati ujutro. Tamo je stigao oko 18 sati u nedelju.
"Dozivao sam u pomoć, ali nije bilo nikoga. Mislio sam na bratanca koji je sa mnom završio u vodi, a sada sam ja preživeo", rekao je on i dodao da je odlučio da stigne do Sopua koji se nalazi na zapadnoj ivici glavnog grada Nuku'alofe, na glavnom ostrvu Tongatapu.
Oko 21 sat, Folau je stigao do Sopua gde ga je jedan vozač pokupio i odvezao kući.
Zvanično je samo tri osobe stradalo u cunamiju koji je pogodio Tongu i nijedna od te tri osobe nije iz Atate odakle je Folau.
Priča je postala viralna na društvenim mrežama, a Erika Radevagen, zvaničnica Plivačke asocijacije, kaže da je Folauova priča o preživljavanju je impresivna.
"Apsolutno je neverovatno, s obzirom na to da je bežao od katastrofalnog događaja, biti pod takvim pritiskom, psihičkim i dodatnim fizičkim pritiskom bežanja u mraku. Čak i veoma iskusni plivači imaju fizičke granice i postavljene parametre, ali je potreban drugačiji način razmišljanja da bi uradili ono što je on uradio. Nije kao da je pao s čamca, bežao je od vulkana koji je proradio, odnesen cunamijem. Postoji više fizičkih prepreka, poput pepela, krhotina, talasa i drugih faktora koji su njegovo plivanje učinili mnogo izazovnijim.”
Stigle prve pošiljke pomoći
Prvi avioni sa humanitarnom pomoći stigli su u Tongu, donoseći preko potrebne namirnice pacifičkoj zemlji koju je proteklog vikenda opustošio cunami izazvan erupcijom vulkana.
Spasilački timovi i volonteri danima su radili kako bi sa piste u glavnom gradu sklonili pepeo i smeće, da bi avioni iz Australije i sa Novog Zelanda mogli da slete.
Obe vlade su saopštile da će pomoć stići bez kontakta, kako bi se, koliko je to moguće, sprečilo širenje koronavirusa. "Poslednja stvar koja Tongi treba je epidemija kovida", rekao je novozelandski admiral Adm Gilmur.
Novi Zeland je saopštio i da će njihov brod doneti više od 250.000 litara pijaće vode i opreme za desalinizaciju, jer se strahuje da bi ostrvska država mogla da ostane bez vode za piće.
Komunikacija sa arhipelagom je manje-više ograničena. 2G mreža je uspostavljena ali zbog preopterećenosti često puca, a strahuje se da će popravka glavnog podvodnog kabla, koji je presečen, potrajati nedeljama.
Erupcija vulkana i cunami izazvali su ogromni materijalnu štetu na ostrvima, a neka sela su potpuno zbrisana sa lica zemlje. Erupcija Hunga Tonga vulkana osetila se u SAD i Peruu gde su se dve osobe udavile u talasima, a plaže blizu Lime su zatvorene zbog izlivanja nafte. Peru sada razmatra tužbu zbog ovog incidenta.
Kurir.rs
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore