BRITANSKI RENDŽERI SLETELI U KIJEV 30 pripadnika elitne specijalne jedinice SPREMNI za borbu protiv Rusije!
Nije ni SAS, ni SBS, ali ni padobranci, ali jesu "Rendžeri" i to ne ceo puk, kkao se mislio nego njih 30 koji su prema izveštavanju britanskih medija stigli u Ukrajinu nedavno u transportnim avionima C-17 Gloubmaster u Kijev, gde Velika Britanija putem "er lifta" iliti vazdušnog mosta prevezla više os 2000 protivoklopnih raketa NLAW kako bi ukrajinska vojska u slučaju napada zaustavila ruske tenkove.
Ko su rendžeri, novofmirana elitna jednica britanske vojske. Nova elita, elite. Specijalna jednica koja je formirana i organizovana da se prva suprostavi Rusiji, ruskoj vojsci i agresivnom delovanju. Početkom decembra prošle godine u britanskim medijima predstavljena prvi put javnosti.
Britanska vojska krajem novembra 2021. predstavila je nedavno svoju novu elitnu borbenu jednicu, koja je spremna da se sukobi istovremeno na četiri međusobno odvojena fronta.
Naime, tad je predstavljen prvi od ukupno četiri bataljona novog Rendžerskog puka čije brojno stanje iznosi 1.200 vojnika koji će fokus imati na istočnu Evropu i potencijalne sukobe na granici sa Rusijom.
Novi puk će dobiti 120 miliona funti u naredne četiri godine za opremanje.
Obuka Svi kandidati za rendžerski puk moraće da prođu dvonedeljni kurs za kadrove, nakon čega sledi šestonedeljni kurs za rendžere, pre nego što nastave sa osmomesečnom obukom u svom bataljonu.[12]
Kako navodi britanski Dejli mejl dva bataljona "Rendžera" biće poslata u Afriku, treći na istok Evrope, a četvrti na Bliski istok. Kako je saopšteno u svakom bataljonu biće 300 vojnika, koji su odabrani iz sva tri vida britanske vojske zbog svojih veština, ali i emocionalne inteligencije, koji će biti sposobni da uspostave jake odnose sa lokalnim trupama na terenu.
Kako navod od vojnika ovog puka očekuje se da uče strane jezike, kako bi lakše mogli da uspostave komunikaciju sa savezničkim vojskama na terenu. Ono što se za sad zna da jezgro jedinice čini prekaljeni i iskusni vojnici, koji imaju iskustvou borbama.
Ono što se za sad poznato jeste da će pripadnici ove jedinice dobiti nove uniforme, novi grb i beretku, a trebaju da budu opremljeni najsavremenijom opremom i naoružanjem, spremni da u svakom trenutku uskoče da pomognu lokalnim trupama na terenu.
Vojni planeri zamislili su da prve borbene misije britanskih "Rendžera" počnu početkom 2022. Isključivo njihov rad biće kontrolisan od britanskog parlamenta.
Komandant Rendžera, brigadir Gas Fer, rekao je za Dejli mejl:
„Mi smo snaga sposobna da deluje sa našim partnerima, a ne samo da im pomažemo. Radićemo i borićemo se u najekstremnijim uslovima koji mogu da se stvore na prvoj liniji fronta".
Prema njegovim rečima jednica kojom on komanduje "Rendžeri" biće poslati u zemlje koje su nestabilne i suočene sa pretnjama od nasilnih ekstremističkih organizacija.
„Naglasak je na partnerstvu i prebacivanju vojne opreme i stručnjaka koji inače nisu dostupni zemlji partneru.
Moto
'Moto Rendžersa je ''By All Means' ( Samo napred) što je prikladno jer ćemo biti veoma angažovani na raznim zadacima", kaže komandant ove jedinice brigadir Gas Fer.
Simbol jednice
Pripadnici ove elitne jednice nose sivu beretku, na kojoj se nalazi metalna značka sa sivim sokolom, pticom koja je poznata po svojoj brzini, sposobnosti da deluje na velikim udaljenostim i to što je lojalna.
"To se očekuje od svakog pripadnika puka", kaže brigadir Fer.
Obuka
Kadrovski kurs – Dvonedeljna procena sa kojom se utvrđuje sposobnost kanidata iz cele vojske, kojima se procenjuje sposobnost pripadnika za pripadnost toj jedinici
Kurs za Rendžere
Druga faza koja šalje uspešne kandidate za na kurs od šest nedelja za utvrđivanje spremnosti da pripadnu ovoj jedinici
Oni koji prođu kurs rendžera zatim se pridružuju bataljonu rendžera gde ih čeka još osam meseci obuke. To uključuje obuku osnovnih vojnih veština, kao i onih specifičnih u zavisnosti od misije na kojoj su angažovani. U ovoj fazi postoji i operativna partnerska obuka koja će pripremiti osoblje za interakciju sa stranim partnerima (obuka, savetovanje i, ako je potrebno, njihova pratnja).
Sve idealno, ali ima i ono "ali"
Iako je formiranje četiri bataljona prioritet, pojavio se jedan drugi problem, a to je da veliki broj pešadijskih pukova ostaje bez ljudi, koji se prebacuju u rendžere. Upravo pešadijski pukovi snose najveći teret fomriranja nove jednice.
Kurir.rs/A.Mlakar
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič