Vlada Velike Britanije optužila je Rusiju da nastoji da zameni ukrajinsku vladu promoskovskom administracijom. Naveli su i da bi to mogao da bude bivši ukrajinski poslanika Jevhen Murajev.

Murajev je lider male proruske stranke Naši, koja trenutno nema poslanike u ukrajinskom parlamentu.

Ministarstvo spoljnih poslova Velike Britanije imenovlo je još nekoliko ukrajinskih političara za koje navode da su povezani sa ruskim obaveštajnim službama.

Nejasan je britanski stav kako bi to moglo da se postigne.

Rusija je premestila 100.000 vojnika blizu svoje granice sa Ukrajinom, ali negira da planira invaziju. Britanski ministri upozorili su da će se ruska vlada suočiti sa ozbiljnim posledicama ako dođe do upada, prenosi BBC.

Vlada Velike Britanije je tu tvrdnju iznela na osnovu obaveštajne procene, bez pružanja dokaza koji bi to potkrepili.

Ove optužbe dolaze u trenutku zaoštrenih odnosa Rusije i zapadnih zemalja zbog nagomilavanja ruske vojske na ukrajinskoj granici i moguće invazije.

-Rusija mora deeskalirati, prekinuti svoje kampanje agresije i dezinformacija i krenuti putem diplomatije, navela je ministarka spoljnih poslova Liz Tras u saopštenju.

-Kao što su Velika Britanija i naši partneri više puta ponavljali, svaki ruski vojni upad u Ukrajinu bio bi ogromna strateška greška sa velikim troškovima, dodaje.

Rusija je ranije zauzela ukrajinsku teritoriju, kada je anektirala Krim 2014. godine, nakon što je ta zemlja zbacila njihovog proruskog predsednika. Zapadne i ukrajinske obaveštajne službe sugerišu da bi se još jedna invazija ili upad mogao desiti negde početkom 2022. godine, nakon što su se ruske snage okupile na granici.

Rusija je negirala da planira bilo kakav napad, ali je predsednik Putin uputio zahteve Zapadu, uključujući da se Ukrajina spreči da se pridruži NATO vojnom savezu.

On takođe želi da NATO napusti vojne vežbe i prestane da šalje oružje u istočnu Evropu, videći to kao direktnu pretnju bezbednosti Rusije.

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova je na Tviteru objavilo britansko Ministarstvo spoljnih poslova ''širi dezinformacije'' i pozvalo da ''prestane sa provokativnim aktivnostima'' i ''prestane da širi gluposti''.

Murajev negira

Murajev, vlasnik medija, izgubio je mesto u ukrajinskom parlamentu kada njegova stranka nije uspela da obezbedi 5% glasova na izborima 2019.

On je za Observer rekao da je Forin ofis "zbunjen".

- To nije baš logično. Zabranjeno mi je da uđem u Rusiju. I ne samo to, već je i novac iz firme mog oca zaplenjen - rekao je Murajev.

Forin ofis je takođe imenovao još četiri ukrajinska političara za koje je rekao da su održavali veze sa ruskim obaveštajnim službama.

Rečeno je da su neke osobe bile u kontaktu sa ruskim obaveštajnim oficirima koji su radili na planu invazije.

Među njima je i Nikola Azarov, koji je bio premijer pod proruskim predsednikom Viktorom Janukovičem, koji je svrgnut 2014. godine.

Azarov je potom pobegao u Rusiju gde je uspostavio ono što se smatralo marionetskom vladom u egzilu.

On je bio predmet međunarodnih sankcija i Interpolovog "crvenog obaveštenja" izdatog na zahtev ukrajinske vlade, zbog optužbi koje uključuju proneveru i prisvajanje.

Takođe se navodi Volodimir Sivkovič, bivši zamenik šefa ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu, koji je ove nedelje podvrgnut sankcijama SAD zbog navodnog rada sa ruskim obaveštajnim službama.

Ostali su Serhij Arbuzov i Andrij Kluiev, koji su obojica bili zamenici premijera za vreme Janukoviča.

Kurir.rs