U Kremlju žive i "rade" neobični čuvari: sova ušara Fil i desetak jastrebova.

To su specijalno obučene ptice koje štite kulturnu baštinu između ostalog i od drugih pošasti, vrana koje od davnina obitavaju na Borovickom brdu, piše Raša Bijond.

kremlj-sova-cuvar.jpg
Foto: Sergei Savostyanov / TASS / Profimedia

Borba protiv vrana u Kremlju odavno se vodi. U početku ih nisu voleli zbog praznoverja da "crnilo" koje se nadvija iznad Kremlja nagoveštava rat ili glad. Kasnije se borba protiv vrana počela objašnjavati praktičnijim argumentima: vrane privlači pozlata na kupolama crkvi, čije listiće gule.

Isprobavani su najrazličitiji načini borbe. Za vreme Lenjina na ptice se pucalo iz pušaka, ali to je ometalo glavnog ideologa u radu. Zatim se prešlo na manje krvav način, ozvučenje s agresivnim tonovima. Ni to nije funkcionisalo. Onda su 1973. godine u Kremlju osnovali ornitološku službu i počeli uzgajati sokolove. Kako se ispostavilo, oni nisu bili najbolji izbor. Zamenjeni su prvo jastrebovima, a zatim sovama. Sove ušare su prirodni neprijatelji vrana.

"Sove su aktivne u svim vremenskim prilikama, i noću i danju, lete sporo iznad jata vrana i hvataju svaku pticu do koje dosegnu", napominju iz Federalne službe obezbeđenja.

kremlj-ptica-cuvar.jpg
Foto: Sergei Savostyanov / TASS / Profimedia

Kremaljske ptice borave u Tajnickom vrtu. Njihov glavni zadatak nije da uništavaju vrane, već da ih rasteruju. I zasad to funkcioniše. Prema rečima zaposlenih u Kremlju, vrane su počele da zaobilaze Kremlj.

Polarna sova Buran

Ruska Federalna službe zaštite predstavila je u junu prošle godine novinarima novog "saradnika" - polarnu sovu - zaštitnika Kremlja od vrana.

Polarna sova, koju zovu Buran, ulazi u ornitološku grupu zaštitnika Kremlja u okviru FSO zajedno sa stepskim sokolom, sivim sokolom, jastrebom, prenose ruski mediji.

Kurir.rs