Više od 100 afričkih nilskih konja koje je kao egzotične ljubimce uvezao narkobos Pablo Eskobar, suočavaju se sa neizvesnom budućnošću u Kolumbiji pošto su ih tamošnje vlasti proglasile "invazivnom vrstom".

Posle sastanka specijalnog komiteta, odlučeno je na osnovu naučnih i tehničkih studija da se nilski konji stave na spisak "invazivnih vrsta", saopštilo je kolumbijsko ministarstvo životne okoline.

Stručna studija pokazala je velike rizike za ekosisteme uz mogući uticaj na endogene vrste u Kolumbiji.

"To je prva faza pre nego što se odredi konkretna akcija oko toga šta će se raditi sa tom životinjskom vrstom u zemlji", navelo je ministarstvo.

Narkobos Pablo Eskobar ostavio je Kolumbiji to opterećujuće i neočekivano nasleđe, a nilski konji, gotovo 30 godina od njegovog pada, slobodno se kreću u vodama reke Magdalena.

Kolonija od više od 100 životinja važi danas za najveću grupu van Afrike. Oni su direktni potomci para nilskih konja koje je Eskobar uvezao kada je bio na vrhuncu slave, za zoološki vrt u svojoj hacijendi Napoles, oko 100 kilometara južno od Medelina.

Posle smrti Eskobara, ubijenog u obračunu sa bezbednosnim snagama 1993. godine, životinje su prepuštene svojoj sudbini, a ogromna vila je takođe napuštena.

Flamingosi, žirafe, zebre i druge životinje prodate su drugim zoološkim vrtovima. Ostavljene na tom mestu bez predatora nilski konji su se razmnožavali, i postali atrakcija za svetske medije, ali iznad svega ekološki problem i pretnja za stanovnike te planinske i tropske oblasti.

Prema procenama, broj nilskih konja bi mogao da se učetvorostruči za deset godina.

"Kolumbija sebi ne može da dozvoli da se ta vrsta razvija na njenoj teritoriji", rekao je bivši kolumbijski ministar za ekologiju Manuel Rodriges.

Iako plan vlasti nije otkriven Rodriges je učestvovao u njegovom pravljenju. On je rekao da je zatražio od vlasti da upotrebe sve mere za zaustavljanje širenja ove vrste uključujući i lov.

Od pre deset godina naučnici Kornarea, regionalne državne agencije za zaštitu životne sredine, vode program sterilizacije ovih nilskih konja. Do sada su hiruški uspeli da sterilišu desetak jedinki, i oko 40 pomoću lekova.

Ali po rečima jednog od zvaničnika te agencije sve vezano za nilske konje je kompleksno, skupo i opasno. I uprkos napora sterilizacije životinja njihova populacija nastavlja da raste.

On je rekao da ubijanje životinja ostaje na stolu i da je to potrebna opcija koja bi mogla da bude poslednja mogućnost da se spreči da se problem ne pogorša.

Bivši ministar Rodriges rekao je da se radi o jedinoj invazivnoj vrsti te veličine na svetu, ocenivši da su ribari i meštani u okolini u opasnosti.

Kurir.rs/Beta