RAT OTKAZAN Obaveštajci zakazali u navođenju datuma napada, ruska vojska se povlači, a diplomate se i dalje svađaju
Američki predsednik Džo Bajden krajem prošle nedelje tvrdio je da su obaveštajne procene pokazale da će se ruski napad dogoditi u sredu 16. februara i taj dan označen je kao dan D. Ove priče jedino su se držali britanski i američki mediji.
Sovjetska himna
Dok su milioni ljudi sa zebnjom pratili trenutak kad će ruski tenkovi krenuti prema Ukrajini, a po Kijevu i trgu Majdan padati rakete, od toga nije bilo ništa, osim što se tokom prenosa sa trga na Rojtersovom snimku čula sovjetska himna i što je američki helikopter za hitnu medicinsku evakuaciju sleteo na ničiju zemlju između Poljske i Ukrajine i pokupio nekoliko muškaraca iz crnog terenca.
Ispostavilo se da je priča o invaziji Rusije bila samo medijski spin za nadjačavanje dve supersile i njihovo međusobno pozicioniranje pred razgovore o novoj bezbednosnoj arhitekturi. Uprkos saopštenjima, snimcima i potvrdama ruskih vlasti da su vojne vežbe duž granice sa Ukrajinom završene i da se vojska povlači, kao i tvrdnjama da ne nameravaju da napadnu svog suseda, Zapad je i dalje sumnjičav. Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen poslala je poruku Rusiji i izrazila „iskrenu nadu“ da Kremlj neće pokrenuti dalje nasilje u Evropi:
- Nadamo se najboljem, ali smo spremni za najgore. Pred nama su sada dve različite budućnosti: u jednoj Kremlj odlučuje da vodi rat protiv Ukrajine uz ogroman ljudski gubitak, nešto za šta smo mislili da smo ostavili iza sebe nakon tragedija 20. veka. Naši odnosi s Moskvom bili bi ozbiljno narušeni, oštre sankcije bi imale strašne posledice na rusku privredu i njene izglede za modernizaciju - izložila je Fon der Lajen prvu mogućnost.
- Ali moguća je druga budućnost. Budućnost u kojoj Rusija i Evropa sarađuju na zajedničkim interesima. Budućnost u kojoj slobodne zemlje rade zajedno u miru. To je moja težnja i sigurna sam da tu težnju deli i ruski narod. Sada je na Kremlju da odluči - poručila je ona.
Zapad skeptičan
Rusija, koja je juče završila deo vojnih vežbi duž granice sa Ukrajinom, povukla je više jedinica, oružja i mehanizacije nazad u baze u unutrašnjosti. Uprkos povlačenju trupa, Zapad je skeptičan i traži dodatne dokaze i uveravanja Kremlja. S druge strane, ruski šef diplomatije Sergej Lavrov pozvao je juče američkog državnog sekretara Entonija Blinkena na „pragmatičan dijalog“ o evropskoj bezbednosti, a Blinken je zatražio „proverljivu, verodostojnu i značajnu deeskalaciju“ na ukrajinskoj granici, javljaju agencije.
Lavrov je u telefonskom razgovoru istakao da je agresivna retorika kojom se koriste Vašington i njegovi bliski saveznici „nedopustiva“, pozivajući na pragmatičan dijalog o svim pitanjima koja zaokupljaju Rusiju, dok je Blinken zatražio od ruskog kolege „proverljivu, verodostojnu deeskalaciju“ na ukrajinskoj granici.
A. Mlakar
NA ISTOM ZADATKU Vučić ih uċutkao rezultatima, pa potegli ljubitelje stranih para CRTU da vređa! Vlast nazvali ološem i udaraju najniže - NA PREDSEDNIKOVOG SINA