Na početku samita, lideri zemalja članica EU i zemalja Afričke unije izrazili su želju za novim početkom u odnosima i obnovom partnerstva. To treba da potvrdi i sveobuhvatan plan ulaganja koji ima za cilj jačanje veza Evrope sa Afrikom u trci protiv Kine.


Uprkos neslaganjima oko nekih pitanja, poput privremenog povlačenja patentne zaštite za vakcine protiv COVID-19, EU i Afrička unija izrazile su odlučnost da započnu novi odnos na samitu.

„Ovo je novi početak za obnovljeno partnerstvo“, rekao je predsednik Senegala Meki Sal, koji trenutno predsedava Afričkom unijom. „Nismo ovde da radimo stvari kao i obično“, rekao je predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel.

Francuski predsednik Emanuel Makron, čija zemlja trenutno predsedava Savetom EU, nada se da će prvi zajednički samit posle 2017. godine rasvetliti velike ambicije novog ekonomskog i finansijskog sporazuma sa Afrikom.

„Afričkom kontinentu je potrebna naša podrška za njegov ekonomski razvoj i pružanje dobrih mogućnosti za muškarce, žene i decu, za sve koji tamo žive“, rekao je nemački kancelar Olaf Šolc. „Mi smo najbolji prijatelji Afrike“, rekao je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel.


Na čelu sastanka lidera 27 država članica EU i 40 zemalja Afričke unije biće plan ulaganja od 150 milijardi evra u infrastrukturu, obrazovanje i zdravstvo u Africi, koji ima za cilj da EU učini ravnopravnim konkurentom Kini i njenom novom Projekat Puta svile.

Ovo je šesti samit EU-AU. Prvi je bio 2000. godine u Kairu, a prethodni 2017. godine u Abidžanu. Osnovni cilj je osvežavanje partnerstva zasnovanog na ključnim principima međusobnog poštovanja i solidarnosti. Očekuje se da će lideri usvojiti zajedničku izjavu o zajedničkoj viziji do 2030. godine.

Samitu prisustvuje i slovenački premijer Janez Janša, koji će učestvovati na okruglom stolu o miru, bezbednosti i upravljanju, kojim će, kako se očekuje, kopredsedavati Španija i Ruanda.

Kurir.rs/RTV Slo