MEDIJSKI RAT: Eksplozija lažnih vesti i snimaka iz Ukrajine!
Ogromna količina snimaka, fotografija i događaja koji nemaju veze s realnošću preplavila društvene mreže u svetu
Invazija Rusije na Ukrajinu, osim onog pravog, krvavog rata, u kome stradaju podjednako i vojnici i civili, vodi se paralelno sa još dva rata - jedan je sajber, a drugi medijski, gde su se borbena dejstva preselila sa televizijskih ekrana na društvene mreže.
Duh Kijeva
Upravo rat na društvenim mrežama doživeo je eksploziju u Ukrajinu, gde je količina snimaka, fotografija i događaja koji nemaju veze sa realnošću postala stvarnost. Tu treba dodati i izmišljene priče i poruke javnih ličnosti Ukrajine koje su počele da se slikaju sa automatskim oružjem u rukama, sa porukom da čekaju ruske vojnike kad upadnu u njihove vile.
Medijski najviše je odjeknula priča o „duhu Kijeva“, koji se pojavio na nebu iznad prestonice već prvog dana invazije i uspeo da obori čak šest ruskih aviona u samo jednom danu! Tako su društvene mreže širile priču o mitskom pilotu koji se s lovcem „mig-29“ sam hrabro suprotstavlja gomili ruskih aviona i sve ih obara.
Samo jedan „mig-29“, po toj priči, uspeo je u jednom danu da obori čak šest ruskih aviona. Ovo je trenutno najveći vazduhoplovni as od 1991. i od 1945, pisali su korisnici Tvitera.
Lažna žrtva
Čak šest listova sa Zapada objavilo je naslovne strane na kojima je slika povređene i uplakane žene, ruske žrtve rata u Ukrajini! Ispostavilo se da je reč o ženi iz okoline Černobilja kojoj je 2012. eksplodirala plinska boca u stanu!
Bombarderi
Jedna od prvih vesti koja je bila postavljena o ruskoj invaziji bio je prelet ruskih strateških bombardera „tu-22“ iznad Kijeva. Ispostavilo se da je ova vest lažna i da snimak potiče iz 2020, kada je održana vojna parada, koja je bila odložena zbog pandemije, i da ti bombarderi nisu ni učestvovali prvog dana invazije na Ukrajinu.
Padobranski desant
Na Tviteru je jedan od najšerovanijih postova bio snimak masovnog padobranskog desanta. I to prvog dana invazije, kada su se ruski padobranci spustili kod Odese, a onda i Harkova. Ispostavilo se da je snimak napravljen daleke 2016, po nekima i 2018, prilikom ruske vojne vežbe.
Raketa u zgradi
Udar rakete u soliter u Kijevu, koja je raznela nekoliko stanova, i dalje je predmet spora Rusa i Ukrajinaca. Tviter su odmah posle eksplozije preplavili navodni snimci kamera iz stanova kad se desila eksplozija, ispostavilo se da je u pitanju Bejrut iz 2020, kad je eksplodiralo lučko skladište.
Poslednji u nizu lažnih snimaka bio je i padobranski desant na Kijev. Naime, u subotu uveče pojavila se slika Kijeva u sumrak, kada su se na nebu videli beli tragovi, za koje je navedeno da su ruski padobranci. Ispostavilo se kasnije da su u pitanju tragovi PVO raketa.
Inače, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je sinoć da će ruski državni mediji Raša tudej i Sputnjik biti zabranjeni u Evropskoj uniji, kako bi se sprečilo, kako je rekla, da šire „laži“ o ruskoj invaziji na Ukrajinu.
Andrej Mlakar
Bonus video:
PREDSEDNIK VUČIĆ: Daću sve od sebe da već od septembra imamo besplatne udžbenike u Srbiji