DUEL NA NEBU IZNAD DONJECKA S-300 PROTIV UKRAJINSKE TOČKE Ovako izgleda presretanje i obaranje balističke rakete! VIDEO
Ruska invazija Ukrajine traje već skoto mesec dana. Od prvobitnih planova mnogo toga nije ostvareno, a sada se ušlo u novu fazu kada je Rusija počela masovno da u realnim bobrenim uslovima opituje različite borbene sisteme kako stare, tako i nove.
Primat je sad dobila PVO i PRO, odnosno protivvazdušna i protivraketna odbrana. U ovom slučaju to je rat protiv balsitičkih raketa koje u velikoj meri upotrebljava ruska, ali i ukrajinska strana. U pitanju su balističke rakete Iskander M i Točka U.
Na društvenim mrežama pojavio se i snimak borbenog presretanja balističke rakete Točka-U koju uglavnom lansiraju Ukrajinci odnosno 19. artiljerijsko-raketna brigada na civilne ciljeve u Donjecku, ali i na zonu Luganska.
Do sad videli smo oborene balsitičke rakete kako su presretnute, ali ne i sam čin obaranja. Snimak koji je osvanuo na Tviteru, upravo pokazuje i taj detalj kako raketa lansirana sa PVO sistema S-300V kopnene vojske Rusije sa ruske teritorije obara taktičku balističku raketu Točka-U.
Interesantno je da se snimak nastao u blizini granice sa Ukrajinom, odnosno iz Rostovske oblasti odakle je borbeno delovao protivraketni sistem S-300V
S-300V
U pitanju se samhodni protivavionski i protivraketni sistem za odbranu formacija kopenen vojske, puka, brigade, divizije na srednjim i velikim daljinama od vazdušnog i raketnog napada. Osnovna taktička jednica S-300V je divizion koji čine tri baterije, a svaku od baterija čine Komandna stanica 9S457, Osmatračko akvizicijski radar OAR 9S15 "Obzor", Osmatrački antibalistički radad OAR 9S19 "Imbir". Svaki deo raketne baterije je Nišanski radar 9S32 "Grill Pan", dva samohodna lansirna oruđa 9A82, vozilo za pretovar raketa 9A84, rakete zemlja-vazduh 9M82 ukupno šest raketa po lansirnom vozilu, dva vozila za pretovar raketa 9A85. Ukupno na svaku raketnu bateriju idu 24 rakete zemlja-vazduh 9M83
Balistička raketa OTR-21 Točka (NATO SS-21 Scarb)
SS-21 je balistička raketa kratkog dometa, projektovana da zameni seriju raketa Luna M.
Ova balistička raketa ima povećanu brzinu i domet. Raket nosi bojevu glavu jaline 482 kilograma od čega 120 kilograma otpada na eksploziv.
Maksimalni domet je 120 kilometara. Dužina raketa je 6.400 mm, a prečnik tela 650 mm. Raketa za upravljanje korist inercijalni navigacioni sistem.. Masa prilikom lansiranja je 2.010 kilograma. Serijska proizvodnja ovih raketa završena je 1993. Pretpostavlja se da je ukupno proizvedeno 1.200 ovih raketa.
Kurir.rs/A.Mlakar
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore