Za potpuno odustajanje EU od energenata iz Rusije biće potrebne godine, iz Amerike do 2030. stiže 50 milijardi kubika tečnog prirodnog gasa

grafika.jpg
Eurostat 

Energetika je bila glavna tema razgovora drugog dana Samita lidera zemalja članica EU, a u Briselu žele da se što pre reše zavisnosti od ruskih energenata, pre svega gasa! Razlog je ruska invazija na Ukrajinu i uvođenje sankcija Moskvi.

Što manja šteta

Istovremeno, u EU žele da se osiguraju kako bi pretrpeli što manju štetu. Zato je na samom početku samita bilo jasno da je nemoguće postići potreban konsenzus za potpunu zabranu uvoza gasa i nafte iz Rusije.

Rusija zasad nezamenljiva

Govoreći o tome kakve cene gasa i nafte možemo očekivati, profesor Beogradske bankarske akademije Ismail Musabegović kaže da će sve zavisiti od toga koliko će trajati sukobi. - Ono što je Amerika ponudila Evropi, to je nekih 15 milijardi kubika godišnje za ovu godinu i do 50 milijardi kubika do 2030. godine. Evropa koristi negde oko 175 milijardi kubika. To znači da će 50 milijardi biti samo jedna trećina onoga što je Evropi potrebno za potrošnju gasa - rekao je Musabegović za RTS. On smatra da je Rusija nezamenljiva u sledećih desetak godina kao izvor energenata za Evropu. - Mislim da će cene zavisiti uglavnom od tih političkih odnosa. Što pre se smiri situacija sa Ukrajinom i dođe se do nekog mirovnog rešenja, cene će se stabilizovati.

Zavisnost nekih država članica od ruske energije je toliko velika da bi posledice bile katastrofalne. Lideri EU su se složili da je potrebno ubrzati smanjenje zavisnosti od ruskih energenata. Postizanje tog cilja, kako je u svom predlogu iznela i Evropska komisija, postiglo bi se diverzifikacijom izvora i ulaganjem u alternativne izvore energije. Put do potpunog ukidanja zavisnosti trajaće godinama. Trenutno EU iz Rusije uvozi nešto manje od 40 odsto potreba gasa, 27 odsto potreba za sirovom naftom i 46 odsto potrebnih količina uglja.

profimedia0672991000.jpg
Profimedia 

- Ponovo procenjujemo scenarije delimičnog ili potpunog prekida u snabdevanju ruskim gasom sledeće zime kako bismo pomogli državama članicama da revidiraju svoje planove za nepredviđene situacije - rekao je Valdis Dombrovskis, potpredsednik Evropske komisije, prenosi Rojters. Evropska komisija će u maju izneti nova pravila koja će zahtevati od članica Unije da zajednički osiguraju da do 1. oktobra popunjenost skladišta svake godine mora da bude 90 odsto. Trenutno je prosečna popunjenost skladišta u EU oko 26 odsto.

Zahtev s juga Evrope: Ograničiti cenu gasa

Španija, Grčka i još nekoliko zemalja traže da EU postavi ograničenje na cenu gasa. Ove zemlje smatraju da Unija kao veliki kupac može da se nametne i postavljanjem cene koju je spreman da plati. Problem je može li kupac da dobije robu ako on odredi cenu. Grčki premijer Micotakis je rekao da treba ograničiti cenu jer smatra da je sadašnja visoka cena na tržištu rezultat spekulacija, a ne odraz ponude i potražnje. Nemačka i Holandija smatraju da cenu i dalje treba da određuju ponuda i tražnja.

Evropska komisija i SAD su se dogovorili da će Amerika raditi na tome da još ove godine EU isporuči dodatnih 15 milijardi kubika tečnog prirodnog gasa. A do 2030. ta bi količina bila 50 milijardi kubika, što je i dalje manje od trećine količine koju EU trenutno uvozi iz Rusije (oko 170 milijardi kubika).

Prijatelji i partneri

- Dogovorili smo se o zajedničkom planu da postignemo taj cilj. Istovremeno ubrzavamo naš napredak prema sigurnoj i čistoj energiji - rekao je predsednik SAD Džozef Bajden posle razgovora sa Ursulom fon der Lajen, predsednicom Evropske komisije. Fon der Lajenova je rekla da Evropa mora da se oslanja na prijateljske države, partnere s kojima deli iste vrednosti, na one koji neće napadati susedne zemlje jer se osećaju jačima, i zato će cilj ostati potpuna nezavisnost od ruskog gasa.