UKRAJINSKI BATALJON AZOV POD LUPOM: Ne mešajte patriotizam i nacizam!
Liberalni Ukrajinci strahuju da bi bataljon mogao da izvuče političku korist iz junaštva na bojnom polju. "Želimo li da nam ovakvi fašisti upravljaju državom nakon što se ovaj rat završi?", upitao je jedan lingvista iz Kijeva.
Zamenik komandanta ultranacionalističkog bataljona Azov, čije neonacističke korene Rusija koristi da opravda invaziju na Ukrajinu, želi nešto da razjasni.
"Morate da shvatite šta je Azov. To su muškarci koji su se, uglavnom, latili oružja jer su nas napali Rusi", rekao je zdepasti bradati borac, koji se predstavio samo pod ratnim imenom Kalina.
"Molim vas da ne miješate koncepte patriotizma i nacizma", dodao je on.
Ovu pešadijsku jedinicu su 2014. osnovali dobrovoljci sa ultradesničarskim političkim sklonostima, koji su se borili protiv proruskih pobunjenika na istoku Ukrajine. Sada bataljon igra istaknutu ulogu u ključnim bitkama u Kijevu, Harkovu i Marijupolju.
Andrij Bilecki, komandant i osnivač snaga Azov, i bivši poslanik iz redova njihovog odvojenog političkog krila, Nacionalnog korpusa, rekao je za Fajnenšl tajms da oni čine "kičmu odbrane Marijupolja" i dodao da u tom gradu ima oko 1.500 boraca Azova.
"Vodimo u najozbiljnijim bitkama", rekao je za britanski list iz Kijeva.
Azov je u početku bio milicija sa nešto više od 300 pripadnika, a sada broji "nekoliko hiljada članova" rekao je Bilecki, koji je 2008. bio jedan od osnivača Socijal-nacionale skupštine, grupacije najekstremnijih nacionalnističkih ukrajinskih političkih stranaka.
Većina se bori u okviru ukrajinskih jedinica teritorijalne odbrane, uključujući više od hiljadu u Harkovu, rekao je Bilecki za FT.
"Istorija Azova ima korene u dobrovoljačkom bataljonu koji je formiralo rukovodstvo jedne neonacističke grupe. Ali, Azov se sigurno depolitizovao. Njegova istorija koja je povezana sa ultradesničarskim pokretom danas je prilično nebitna", kaže Anton Šehovcov, ukrajinski ekspert za veze Rusije sa evropskom ultradesnicom.
Međutim, Taras Kuzio, britansko-ukrajinski naučni saradnik Društva Henri Džekson, kaže da je Nacionalni korpus, iako odvojen od Azova, povezan sa rasističkim grupama u SAD i Evropi.
"U Ukrajini imate populističke nacionaliste i imate neonaciste, a Nacionalni korpus je najbliži ovom drugom", rekao je on za FT.
Bilecki tvrdi da su borci Azova "patriote, mnogi od njih su nacionalisti".
"Međutim, većina Ukrajinaca danas su nacionalisti", rekao je i pomenuo Stepana Banderu, ultranacionalistu koji je sarađivao sa nacistima protiv Sovjeta tokom Drugog svetskog rata, kao jednog od "heroja" na kojeg se mnogi njegovi sugrađani danas ugledaju, prenose Vijesti.
Bilecki je takođe rekao da među borcima Azova ima državljana Izraela, Azerbejdžana, Gruzije, i čak Rusije, koji vole da se snimaju dok napadaju neprijatelja i postavljaju snimke na društvene mreže - kako dižu u vazduh ruski tenk ili guraju u kamion vezane i dopola svučene ruske vojnike.
Insistiranje ruskog predsednika Vladimira Putina da je napao Ukrajinu da bi denacifikovao čitavu zemlju, omogućilo je je članovima bataljona i njegovim pristalicama da odbace neonacističku etiketu kao "rusku propagandu", piše FT.
Bilecki zauzvrat optužuje Rusiju za "uništenje gradova na etničkoj osnovi zato što su ukrajinski".
Predsednik Volodimir Zelenski, koji je Jevrej, ovog meseca je jednom komandantu Azova dodelio titulu "heroj Ukrajine", a početkom sedmice rekao da je želja Rusije da "denacifikuje" i "demilitarizuje" Ukrajinu "potpuno neshvatljiva".
"Način na koji Putin i Kremlj koriste termine 'nacizam' i 'fašizam' ukorenjen je u sovjetskoj eri, kada se, kao i sada, odnosio na svakoga ko ne želi da bude deo Sovjetskog Saveza ili deo ruskog sveta", rekao je Kuzio.
Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov optužio je Azov da u Marijupolju "koriste ljude kao živi štit" i da su pripadnici u granatiranom porodilištu postavili opremu za napad i otvarali vatru na položaje ruskih trupa. Ukrajinski i američki zvaničnici su demantovali te tvrdnje.
Aleks Kovžun, konsultant iz Kijeva koji je pomogao u sastavljanju političkog programa Nacionalnog korpusa, kaže da su borci "pod konstantnom paljbom ruske propagande jer se Rusima ne sviđa ideja o ukrajinskoj naciji".
On je za ideologiju Nacionalnog korpusa rekao da je slična nekoj "evropskoj desničarskoj konzervativnoj partiji, ali definitivno nije ultradesničarska".
Prema njegovim rečima, Azov čine istoričari, fudbalski huligani i muškarci sa vojnim iskustvom. Dodao je da neki imaju "sumnjive tetovaže", poput crnog sunca ili vučje udice koje su koristili nacisti, ali da neki pripadnici bataljona tvrde da su to zapravo paganski simboli.
Oni su se prvi put borili na strani ukrajinske vojske koja je oslabljena za vreme mandata proruskog predsednika Viktora Janukoviča i pripojeni su nacionalnoj gardi pošto su pomogli u ponovnom osvajanju Marijupolja u žestokim borbama 2014.
Fajnenšl tajms navodi da su Ujedinjene nacije 2016. dokumentovale da su pripadnici Azova ubacili svoje trupe i oružje u civilne zgrade u Donbasu. Stejt department je dve godine kasnije označio Nacionalni korpus kao "nacionalističku grupu mržnje" i povezao je sa grupom koja je "napala" romski kamp u Kijevu.
Želimo li da nam ovakvi fašisti vode zemlju?
Političke sklonosti nekih pripadnika Azova nikad nisu bile popularne.
Nacionalni korpus je bio deo bloka sa drugim ultradesničarskim strankama koji je dobio samo nešto više od dva odsto glasova na parlamentarnim izborima 2019.
Međutim, kako ističe FT, liberalni Ukrajinci strahuju da bi bataljon mogao izvući političku korist iz junaštva na bojnom polju.
"Želimo li da nam ovakvi fašisti upravljaju državom nakon što se ovaj rat završi?", upitao je jedan lingvista iz Kijeva.
Nacionalni korpus je "suspendovao političke aktivnosti" zato što su se svi aktivni članovi "latili oružja ili postali dobrovoljci", tvrdi Oleksandr Alfjorov, bivši portparol te grupe.
Dobrovoljci Azova osećaju da stiču podršku Ukrajinaca kojima je odbrana zemlje važnija od političke pripadnosti, navodi britanski list.
"Interesovanje za naš pokret se povećalo još i pre otvorene agresije Rusije", rekao je Serhij Bevz, borac Azova u Kijevu, pričajući o obuci koju je bataljon pružao civilima u okviru priprema za sukob.
"Spremni smo da svom snagom branimo našu državu od okupatora".
Kalina, zamenik komandanta, napisao je u objavi na Telegramu: "Patriotizam je kada braniš svoju državu a ne napadaš druge."
Kritikujući ruske ratne huškače, dodao je: "Nikad nismo pokušali da zauzmemo strane teritorije, ali moramo da se suprotstavimo pravim nacistima 21. veka. Slava Ukrajini!"
*Sve informacije o sukobu u Ukrajini na portalu Kurir.rs prenete su iz izvora koji su se do sada pokazali prilično relevantnim, i koje u skladu sa okolnostima i dužnom novinarskom pažnjom dodatno proveravamo. Ipak, kako je u toku i pravi medijski i propagandni rat, redakcija Kurira moli čitaoce da nam skrenu pažnju na eventualne dezinformacije i lažne vesti, kako bismo pravovremeno reagovali i ispravili eventualne greške.
Informacije slati na mejl redakcija@kurir-info.rs
Kurir.rs
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore