KO JE ŽENA KOJI JE GLAVNI MAKRONOV IZAZIVAČ: Evo za šta se zalaže desničarka Marin Le Pen! VIDEO
Francuska je izašla na birališta da izabere svog predsednika - sadašnji predsednik Emanuel Makron i političarka krajnje desnice Marin Le Pen su prednjači.
Ako nijedan kandidat ne osvoji više od 50% glasova, prva dva kandidata prelaze u drugi krug glasanja kako bi pronašli pobednika.
Le Pen je promenila svoj imidž poslednjih godina, pomerajući fokus svoje političke retorike sa imigracije na ekonomska pitanja.
Ko je Marin Le Pen?
Le Pen (53) je ćerka Žan-Mari Le Pena, 93-godišnjeg krajnje desničarskog političara i poricatelja holokausta koji je bio predsednik Nacionalnog fronta od 1972-2011.
Nacionalni front (preimenovan u Nacionalni skup 2018.) je stranka krajnje desnice koja vodi anti-imigracionu platformu.
Le Pen je preuzela funkciju predsednice Nacionalnog fronta od svog oca od 2011-2021.
Kao predsednica, Le Pen je pokušala da ublaži imidž Nacionalnog fronta, izbacivši neke članove koji su bili rasistički i antisemitistički, uključujući njenog oca.
Ona je takođe poništila partijsko protivljenje istopolnim partnerstvima i bezuslovnom abortusu i opozvala njenu podršku smrtnoj kazni.
Koja je Le Penova politika?
Iako je Le Penova donekle reformisala Nacionalni skup tokom svog vremena kao predsednica, ona nastavlja da podržava mnoge od njegovih ključnih istorijskih politika, posebno njen stav protiv imigracije.
Na predizbornim skupovima, Le Penova se fokusirala na raspravu o ekonomskoj krizi koja pogađa Evropu i svet, i okrivljavajući za nju prethodne političare.
Ona planira da ukine porez na dohodak za mlađe od 30 godina, da smanji PDV na energiju sa 20% na 5,5% i 0% na određene osnovne proizvode kao što su pelene u kratkom roku.
Takođe je vodila kampanju o politici prevremenog penzionisanja sa 60 godina za one koji su radili 40 godina.
Le Pen je evroskeptik, iako je njena retorika protiv EU omekšala otkako je izgubila izbore 2017, od tada je razgovarala o politikama, kao što su određene granične kontrole koje mogu biti u suprotnosti sa pravilima EU.
Ona takođe želi da francuski zakoni imaju prednost nad zakonodavstvom EU, što bi takođe moglo dovesti do izlaska Francuske iz EU.
Njena ekološka politika uključuje protivljenje vetroparkovima i podršku nuklearnoj energiji.
Kako stoji Le Pen u anketama?
Poslednjeg dana kampanje Le Penova je u anketama imala samo dva boda zaostatka za Makronom.
Ovo je drugi put da će se Makron i Le Pen susresti za predsedničke izbore, nakon Makronove pobede 2017.
2017. i Makron i Le Pen su prošli u drugi krug glasanja, gde je Makron dobio skoro duplo više glasova od svog rivala.
Makronova diplomatija tokom ruske invazije na Ukrajinu dala mu je podsticaj u anketama koje su prethodile izbornom danu, ali je Le Penova nastavila da se približava.
Predviđa se da će ona uzeti glasove od desnog rivala, Erika Zemora, koji je pao u anketama od marta.
Ako ankete budu tačne, Le Pen i Makron će ponovo ići u drugi krug glasanja koji će se održati 24. aprila.
Ako Makron pobedi, on će biti prvi francuski predsednik u dve decenije koji je pobedio na reizboru - ali istorijski nizak odziv birača mogao bi da ugrozi njegove šanse.
Kada će biti odlučen pobednik?
Prvi rezultati počeće da stižu nakon zatvaranja birališta u Francuskoj 10. aprila u 20 časova.
Malo je verovatno da će pobednik biti odlučen u prvom krugu glasanja. - svaki izbori od 1965. godine, kada je uveden sadašnji sistem, išli su u drugi krug.
Drugi krug će se održati 24. aprila, a rezultati će početi da se objavljuju nakon zatvaranja birališta.
Kurir.rs/National World
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana