Genetsko praćenje korišćeno za kreiranje vakcina protiv kovida sada se prilagođava kako bi pomoglo u regeneraciji srca oštećenih srčanim zastojima.

Naučnici sa Kraljevskog koledža u Londonu su pratili genetske kodove (mRNK) koji proizvode proteine za stvaranje zdravih srčanih ćelija. Ovo revolucionarno istraživanje moglo bi da dovede do prvog leka na svetu za žrtve srčanog udara, piše Tajms.

Slična tehnologija je korišćena za kreiranje vakcina Fajzer i Moderna.

"Svi smo rođeni sa određenim brojem mišićnih ćelija u našem srcu i one će ostati iste dok ne umremo. Srce nema sposobnost da se popravi nakon srčanog udara. Naš cilj je bio da pronađemo tretman koji može da ubedi preživele ćelije da se razmnožavaju. Regeneracija oštećenog ljudskog srca bio je san do pre nekoliko godina, ali sada može postati stvarnost", rekao je glavni istraživač, profesor Mauro Đaka.

"Koristimo potpuno istu tehnologiju kao vakcine Fajzer i Moderna za ubrizgavanje mikro RNK u srce koji stiže do preživellih srčanih ćelija i potiče njihovu proliferaciju. Nove ćelije menjaju mrtve i umesto da formiraju ožiljak, pacijent ima novo mišićno tkivo", dodao je on.

Đakin tim osim što pomaže u regeneraciji srca, takođe radi na tretmanu za zaustavljanje umiranja ćelija tokom srčanog udara.

Naučnici veruju da bi nova terapija RNK (ribonukleinskom kiselinom) mogla da revolucioniše kardiovaskularnu medicinu i spreči milione srčanih udara. Testiranja regeneracije oštećenih svinjskih srca do sada su bili uspešni, a testovi na ljudima bi trebalo da budu sprovedeni u naredne dve godine.

Kurir.rs/Dejli mejl