Turski borbeni avioni tipa F-16 prema podacima grčkih vlasti i medija u sredu povredili su grčki vazdušni prostor i tom prilikom preleteli čak 13 ostrva u Egejskom moru, od koji neka i po nekoliko puta ukupno 41.

Najveći broj kršenja zabeležen je u februaru 170 i martu 165

Preleti turskih F-16 počeli su u sredu rano ujutro prvo iznad Samosa, Arkija tri puta; Lipsija pet preleta, Agatonisija, Furnija, Oinusa, Farmakonisija.. Preleti su zatim nastavljeni i u toku popodneva preko Rodosa, Samosa, Kosa, Lerosa, Karpatosa i Kalimnosa preko ogoa su turski borbeni avioni leteli leteli dva puta u večernjim satima i opoet Arkiosa i Lipsija.

Da stvar bude gora akcije masovnog upada turskih lovaca usledilo je kad je Grčka pozvala turskog ambasadora da protestuje zbog kršenja vazdušnog prostora, dok je poziv Turskoj da učestvuje u vežbi NATO-a otkazan.

Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova je podvukao da ovi postupci predstavljaju kršenje grčkog suvereniteta, predstavljaju neprihvatljiv izazov i da su u suprotnosti sa osnovnim principima međunarodnog prava.

Izbor Ankare da svakodnevno vrši masovna kršenja grčkog vazdušnog prostora i preletanja naseljenih grčkih ostrva izaziva zabrinutost u rukovodstvu ministarstava spoljnih poslova i nacionalne odbrane. Ovo je navelo Ministarstvo odbrane da odluči da otkaže poziv Turskoj da učestvuje u vežbi „NATO Tiger Meet”.

"Po nalogu ministra spoljnih poslova Nikosa Dendiasa, generalni sekretar ministarstva Temistoklis Demiris poslao je u četvrtak popodne novu intenzivnu protestnu akciju turskom ambasadoru zbog neviđenog broja narušavanja vazdušnog prostora Grčke, uključujući kopneni

Generalni sekretar je istakao da je nastavak turskog provokativnog i delikventnog ponašanja, kojim se krši grčki suverenitet, potpuno za osudu i neprihvatljivost.

"Osim očigledne činjenice da se radi o eklatantnom kršenju međunarodnog prava, generalni sekretar je dodao da, uz jednostranu odgovornost Turske, ovi postupci stvaraju klimu posebne tenzije u odnosima između dve zemlje, što je u suprotnosti sa nastojanjima da se odnosi unaprede", kaže se u saopštenju i dodaje se da ovakve aktivnosti potkopavaju koheziju NATO u kritičnom trenutku po širi region.

Rekordna godina kada je zabeležen najveći broj upada bila je 2002. čak 3.000 upada, 2001. zabeleženo je 920, a 2000. 440 upada u grčki vazdušni prostor.

Ono što je upečatljivo, jeste da obe strane i grčka i turska letove održavaju sa borbenim kompletom raketa vazduh-vazduh na svim podvesnim tačkama letelice.

Grčka i Turska su susedne zemlje koje najveću količinu novca u odbrambenom budžetu izdvajaju za borbenu avijaciju i ratnu mornaticu upravo zbog nerešene granice na Egejskom moru.

Suština problema između Grčke i Turske leži u tome što Grčka svojim proglašava vazdušni prostor udaljen 16 kilometara od ostrva Karpatos i Hios, ali i ostalih ostrva duž istočne strane Egejskog mora.

Kurir.rs/A.Mlakar