PEKING BI DA SAČUVA MILIJARDE U INOSTRANSTVU Kina se sprema za napad na Tajvan po ruskom receptu!
Vlasti u Pekingu prave plan kako da zaštite svoju u imovinu van matice da ne bi bila blokirana u slučaju zapadnih sankcija, Kina u stranim valutama poseduje rezerve od 3.200 milijardi dolara
Oštre ekonomske sankcije koje su zapadne zemlje uvele Rusiji zbog invazije na Ukrajinu i blokada ruske imovine u inostranstvu, u iznosu od čak 630 milijardi dolara, naterale su zvaničnike u Kini da započnu potragu za načinom kako da zaštite svoju zemlju od sličnog ekonomskog embarga u slučaju eventualnog sukoba za Zapadom!
Kako piše britanski Fajnenšel tajms, vlasti u Pekingu su 22. aprila održale hitan sastanak na kome su prisustvovali predstavnici Centralne banke, ministarstva finansija, najvećih domaćih banaka i velikih međunarodnih kreditora, kao što je HSBC.
Izbacivanje dolara
Povod za hitan sastanak bile su oštre ekonomske sankcije Rusiji koje su uvele zapadne zemlje, a ministarstvo finansija u Pekingu je potvrdilo da je administracija predsednika Si Đinpinga u pripravnosti nakon što su visoki zvaničnici SAD i Velike Britanije održali sastanak na kome je glavna tema bila kriza u Aziji do koje će doću ukoliko Kina izvrši invaziju na Tajvan. Procenjuje se da Kina u inostranstvu poseduje čak 3.200 milijardi dolara i stranim valutama.
Kina smatra Tajvan delom svoje teritorije, uprkos tome što ostrvo ima odvojenu vladu još od 1949. Amerika i evropske zemlje poslednjih godina pružaju snažnu, pre svega, ekonomsku i vojnu pomoć Tajvanu, što je naišlo na oštre osude iz Pekinga. Veruje se da Vašington razmišlja o uvođenju ekonomskih sankcija Kini u slučaju invazije, po sličnom scenariju koji je viđen na primeru sukoba u Ukrajini. - Na sastanku kineskih zvaničnika niko na licu mesta nije mogao da smisli dobro rešenje problema - rekao je anonimni izvor za Fajnenšel tajms i nastavio:
- Kineski bankarski sistem nije spreman za zamrzavanje svoje dolarske imovine ili isključenje iz SWIFT sistema poruka i plaćanja, kao što je su SAD učinile Rusiji. Kina nastoji da poveća iznos renminbija (zvanična valuta u Kini, osnovna jedinica renminbija je juan) u opticaju u odnosu na svoja sredstva u američkim dolarima.
Jedna od ideja je da se domaća preduzeća nateraju da više koriste domaću valutu, kao i da se smanji kvota od 50.000 dolara, koju kineski državljani mogu da kupuju svake godine za putovanje u inostranstvo, obrazovanje ili kupovinu u inostranstvu. Nije malo onih koji smatraju da SAD jednostavno ne mogu da uvedu embargo drugoj najvećoj ekonomiji na svetu kao što su to uradili Rusiji.
Međusobno uništenje
- Biće veoma teško Americi da uvede obimne i čvrste sankcije protiv Kine. To bi izgledalo kao međusobno uništenje u slučaju nuklearnog rata - kaže Endru Kolijer, generalni direktor "Orijent kapital risrča" iz Hongkonga. Kina se zasad drži po strani što se tiče ekonomske podrške Rusiji, otkad je 24. februara pokrenuta invazija na Ukrajini. Deklarativno, Peking je osudio širenje NATO kao jedan od povoda za sukob i pozvao obe strane da reše spor pregovorima.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore