OTVARA LI SE ŽARIŠTE U JUGOISTOČNOJ AZIJI? Novi kineski nosač aviona imaće do sada neviđene sposobnosti! VIDEO
Čini se da Kina uskoro planira da predstavi svoj treći nosač aviona, za koji se očekuje da će biti opremljen najsavremenijom tehnologijom, verovatno uključujući elektromagnetni sistem za lansiranje aviona.
Iako je malo verovatno da će odmah biti pušten u upotrebu, Kina je sve bliža tome da ima tri nosača aviona u funkciji, što je dovoljno da Peking uvek ima raspoređenu udarnu grupu nosača, prenosi Džepen Njuz.
Prošlog meseca kineska mornarica objavila je promotivni video koji prikazuje njihova prva dva nosača aviona, Liaoning i Šandong. Video se završava tako što mornarički oficir najavljuje da je lansiranje trećeg nosača neizbežno. Spekulacije o lansiranju nosača početkom prošlog juna pojavile su se na veb lokacijama povezanim sa kineskom vojskom.
U međuvremenu, udarne grupe nosača aviona američke mornarice, koje se sastoje od nosača aviona i drugih plovila, raspoređene su u rotaciji, izvode operacije, obuku ili su u procesu popravke.
Kada novi kineski nosač aviona bude pušten u rad, Kina će takođe moći da raspolaže udarnom grupom nosača u bilo kom trenutku.
Novi nosač, koji se gradi u šangajskom brodogradilištu, proći će probna ispitivanja nakon porinuća, a očekuje se da će biti pušten u rad najranije u drugoj polovini sledeće godine.
Satelitski snimci napravljeni 19. aprila sugerišu da su liftovi koji su korišćeni za pomeranje letelice već instalirani, ali je katapult na palubi bio prekriven i izgleda da još nije završen, navodi specijalizovani australijski vojni časopis.
Novi nosač će verovatno sadržati elektromagnetni sistem za lansiranje aviona, navodi se u članku koji je objavila kineska državna medijska kuća Global Tajms.
Liaoning i Shandong imaju sistem za poletanje koji prati šablon za skijaške skokove, sa rampom zakrivljenom nagore na pramcu broda, ali težina aviona je faktor u određivanju da li se sistem za lansiranje može koristiti, što utiče na količinu oružja koje avion može da nosi.
Iako sistem katapulta omogućava lansiranje težih aviona, što dovodi do poboljšane jačine udara, elektromagnetni sistem katapulta zahtevao bi veliku količinu električne energije.
„Sumnjivo je da li mogu da obezbede dovoljno struje za sistem elektromagnetnog katapulta“, rekao je diplomatski izvor u Pekingu.
Zvaničnik povezan sa kineskom vojskom rekao je Jomiuri Šimbunu da Kina još nema tehnologiju za pokretanje nosača aviona nuklearnom energijom.
Međutim, od 11 nosača aviona američke mornarice u aktivnoj službi, samo je USS Džerald R. Ford na nuklearni pogon i ima elektromagnetni katapultni sistem.
Administracija kineskog predsednika Si Đinpinga planira najmanje četiri udarne grupe nosača aviona do 2030. godine, navodi hongkonški list Saut Čajna Morning Post.
Satelitski snimci napravljeni u martu u obuci u provinciji Liaoning pokazuju dva aviona FC-31, jedan stelt lovac koji je trenutno u razvoju i avion J-15 bez stelt tehnologije, što je podstaklo spekulacije da će stelt lovci biti raspoređeni na trećem kineskom nosaču aviona.
Međutim, izvor citiran u članku SCMP rekao je da će avion J-15 biti raspoređen na novom nosaču.
Kurir.rs/Jutarnji.hr
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod