Nakon tromesečnog rata punog razmera protiv Ukrajine, u kojem su kopnene trupe izvršile invaziju iz više pravaca i rakete gađale ciljeve širom zemlje, sve do zapadne granice sa Poljskom, fokus trenutne faze sukoba je ponovo u regionu u Donbasu, gde se Rusija bori protiv Ukrajine poslednjih osam godina.

Vojni analitičar Majkl Kofmannapisao je na Tviteru prošle nedelje: „Ukupni vojni balans u ovom ratu i dalje ide u korist Ukrajine, s obzirom na dostupnost ljudstva i pristup širokoj zapadnoj vojnoj podršci… Ali lokalni balans u Donbasu tokom ove faze je druga priča. ”

Koliko će u potpunosti i koliko brzo Vladimir Putin ostvariti svoje ciljeve u Donbasu može da diktira i to kako i da li će se drugi delovi Ukrajine vratiti u igru. Nivo pretrpljenih gubitaka će takođe igrati ulogu, piše britanski Gardijan.

Donbas

Rusija je odustala od pokušaja da opkoli sve ukrajinske snage u Donbasu, u zamenu za ispunjenje skromnijeg cilja koji podrazumeva stvaranja "kotlova", manjih obruča koji Ukrajince drže odsečene od snabdevanja oružjem, namirnicama, lekovima, ali i od dolaska novih vojnika.

w-57498709.jpg
Foto: EPA-EFE/ALISA YAKUBOVYCH

Prošle nedelje fokus je bio na Severodonjecku, gde je lokalni guverner Sergej Hajdaj rekao da je Rusija angažovala 10.000 vojnika i dodatnih 2.500 komada opreme za napad na grad. Postoje izveštaji da Rusi već kontrolišu hotel na periferiji grada, nakon višednevnih nemilosrdnih bombardovanja.

Ako Rusija zauzme Severodonjeck, ona će kontrolisati ceo region Luganska i može povećati fokus na delove Donjecka koje još uvek ne kontroliše.

-Ne mislim da ruska ofanziva izgleda zaustavljena iako je spora, ne postoji dobar način da se predvidi kada će kulminirati, napisao je Kofman.

Okupirane teritorije

Više nema sumnje da Rusija planira da u potpunosti anektira delove Ukrajine, kao što je to uradila sa Krimom 2014, piše Gardijan.

Tada je Moskva odbila da uradi isto sa oblastima koje je kontrolisala u istočnoj Ukrajini, umesto toga da podržava separatističke administracije tamo. Sada se govori o brzoj aneksiji delova Hersonske i Zaporoške oblasti koje je Rusija zauzela u prvim danima invazije.

Za razliku od Marijupolja, koji je Rusija osvojila nakon što ga je bombardovala do ruševina – i verovatno drugih gradova u Donbasu koje bi Rusija mogla uskoro zauzeti – ove teritorije su uglavnom zauzete bez ikakvih borbi, tako da je Rusija uspela da se usredsredi na uklanjanje neslaganja i pokušaj da preuzme potpunu kontrolu.

U ovim oblastima je došlo do pojačanog gušenja proukrajinskih stavova, kao i izveštaja da Rusija uvodi rublju i moskovsku vremensku zonu, a postoje i najave da će nastavnici biti prekvalifikovani po ruskom nastavnom planu i programu, piše Gardijan.

w-57500549.jpg
Foto: EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

Formalna aneksija ove teritorije mogla bi imati ogromne posledice po izglede za mirovni sporazum. Ukrajina neće prihvatiti gubitak ovih područja, ali ako krene u kontranapad, Rusija bi mogla tvrditi da Ukrajina napada rusku teritoriju.

Kijev

w-57718304.jpg
Foto: EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Život u ukrajinskoj prestonici iz nedelje u nedelju postaje sve normalniji.

Sirene za povremene vazdušne napade i ljudi sa oružjem na ulicama podsećaju na rat, ali terase kafića su pune, opera je ponovo otvorena, a policijski čas je pomeren na 23 sata.

Otkako su se Rusi povukli početkom aprila, nije bilo artiljerijske pretnje, niti ponavljanja eksplozija u predgrađima koje su karakterisale prve nedelje rata.

Međutim, novinski list Meduza na ruskom jeziku je prošle nedelje citirao izvore povezane sa Kremljem koji tvrde da Putin još nije odustao od Kijeva i da bi mogao pokrenuti novi napad kada se bitka za Donbas završi.

Harkov

w-57602840-evakuacija-harkov.jpg
Foto: EPA / Atef Safadi

Kao i sa Kijevom, Rusi su pokušali da upadnu u drugi grad u zemlji u ranim danima rata i, kao i u glavnom gradu, suočili su se sa neočekivano jakim otporom, zaustavljeni su na periferiji, a zatim gurnuti nazad na položaje oko grada.

Poslednjih nedelja, ukrajinske snage su dodatno potisnule Ruse, ali za razliku od Kijeva, oni su još uvek na udaljenosti od grada. Prošlog četvrtka, granatirana su područja unutar granica grada prvi put u dve nedelje, a devet civila je poginulo, podaci su lokalnih vlasti.

Vojni komandanti kažu da nema znakova novog napredovanja na Harkov, ali Rusi su čvrsto ukopani na položajima koje i dalje drže, bez planova da se povuku sve do granice kao na drugim mestima.

-Oni nešto planiraju, rekao je jedan komandant sa sedištem van grada prošle nedelje.

-Možda ćemo saznati šta je to tek kada se to dogodi, dodao je.

* Sve informacije o sukobu u Ukrajini na portalu Kurir.rs prenete su iz izvora koji su se do sada pokazali prilično relevantnim, i koje u skladu sa okolnostima i dužnom novinarskom pažnjom dodatno proveravamo. Ipak, kako je u toku i pravi medijski i propagandni rat, redakcija Kurira moli čitaoce da nam skrenu pažnju na eventualne dezinformacije i lažne vesti, kako bismo pravovremeno reagovali i ispravili eventualne greške.
Informacije slati na mejl redakcija@kurir-info.rs

Kurir.rs

Bonus video:

00:39
RAT U UKRAJINI 96. DAN! Eksplozija u Melitopolju! EU danas odnosi odluku o embargu na rusku naftu! Izvor: Kurir televizija