IZNURIVANJE Kinezi smislili novu taktiku za tajvanske pilote! Šta se krije iza novog upada kineskih borbenih aviona!
Kina je u ponedeljak izvršila drugi najveći upad u tajvansku zonu protivvazdušne odbrane od početka 2022. Ministarstvo odbrane u Tajpeju navelo da da je u tu oblast ušlo 30 kineskih borbenih aviona, od čega je njih 20 bilo borbenih-lovaca.
Tajvanska vojska na svom sajtu navela je i tipove letelica koje su upale u njihovu zonu kontrole: 2 aviona za rano radarsko otrkivanje KJ-500, 4 Y-8 izviđača, 1 Y-8 za elektornski rat i 1 Y-8 u verziji za protivpodmorničku borbu, lovački avioni 6 J-16 (kineska verzija ruskog Su-30), 8 J-11 (kineska verzija ruskog Su-27), 2 Su-35, 2 Su-30MKK, 4 kineksa lovca J-10 koji su provocirali tajavansku PVO.
Povod
Povod, za ovaj upad u vazdušni prostor ostrva, koje i dalje ne priznaje vlast Pekinga i oko koje SAD i Kina vode žestoku polemiku bio je razmeštaj aviona i PVO sistema od kada je kineska avijacija u zoni tog ostrva počela da izvodi letačke aktivnosti uz samu granicu.
Mapa leta koju je dostavilo tajvansko ministarstvo odbrane pokazuje da su avioni došli iz pravca jugozapada, upali u zonu ADIZ i posle podizanja protivničkih aviona se okrenuli i vratili prema kopnu.
Šokiraj i umori
Britanski Gardijan navodi da poslednjih godinu dana Peking je u nekoliko navrata slao veliki broj aviona prema ostrvu, zbog čega su piloti lovaca tajvanskog ratnog vazduhoplovstva i posade raketnih jednica PVO i jednice radarskog osmatranja pod velikim stresom i naprezanjem.
Veruje se da je ovo taktika kineske strane da se namerno čestim i velikim upadima iznuruju posade, jer se tim smanjuje budnost, da bi u pogodnom trenutku mogla da usledi invazija na ovo ostrvo, iako Peking to oštro negira.
Dodatno ulje na vatru dolivaju kako piše Gardijan i učestale pretnje Pekinga invazijom, jer Kina na Tajvan gleda kao na deo svoje teritorije i obećava, da ako bude potrebno ono će biti zauzeto i silom.
Zona ADIZ
Inače, SAD su još prošle nedelje optužile Peking da namerno podiže tenzije oko Tajvana, a tad je državni sekretar SAD Entoni Blinken poseban naglasak dao na upade kineskih borbenih aviona koji kako je naveo sprovode "sve provokativniju retoriku i aktivnosti".
Upad od ponedeljka bio je najveći od 23. januara ove godine kada je za operaciju leta prema tajvanu Kina podigla čak 39 aviona koji su ušli u yonu ADIZ.
Naime, ADIZ ne predstavlja vazdušni prostor Tajvana, nego je u pitanju zona, koja je znatno šira i veća i proteže se do same obale Kine. Poklapa se sa kineskom zonom za identifikaciju PVO i lovačkih aviona, a pokriva i deo kopna, zbog čega su čarke borbenih aviona oba vazduhoplovstva svakodnevna pojava.
Kurir.rs/A.Mlakar
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore