POTPUNA PODRŠKA Emanuel Makron: Ukrajina mora da se odupre i da pobedi!
Lideri Francuske, Italije i Nemačke posetili juče Kijev i sastali se sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskom
Francuski predsednik Emanuel Makron, italijanski premijer Mario Dragi i nemački kancelar Olaf Šolc posetili su juče Kijev kako bi izrazili podršku Evropske unije Ukrajini! Ovo je ujedno prva poseta na najvišem nivou evropskih lidera Ukrajini od 24. februara, kada je Rusija pokrenula, kako u Kremlju ističu, "specijalnu vojnu operaciju".
Posetili Irpin
Makron, Dragi i Šolc u Kijev su stigli u četvrtak ujutru noćnim vozom, a u prestonici su ih dočekale sirene za vazdušnu uzbunu.
- Francuska je uz Ukrajinu od prvog dana. Nedvosmisleno stojimo uz Ukrajinu. Ukrajina mora da se odupre i da pobedi - rekao je Makron tokom obilaska Irpina, predgrađa Kijeva gde su se na početku sukoba vodile žestoke borbe. - Ovo je herojski grad obeležen stigmom varvarizma - dodao je Makron.
Italijanski dnevnik Republika preneo je da su evropski lideri u Ukrajinu stigli iz Poljske. Plan putovanja je čuvan u tajnosti jer Pariz, Rim i Berlin nisu objavljivali nikakva saopštenja. - Sada ćemo se sastati sa ukrajinskim predsednikom, nakon čega ćemo zajedno posetili mesto gde su počinjeni masakri. Posle toga ćemo održati razgovore sa Zelenskim. Ova poseta je poruka evropskog jedinstva prema Ukrajincima i poruka podrške u sadašnjosti i budućnosti jer znamo da će nedelje koje dolaze biti vrlo teške - rekao je Makron po dolasku na železničku stanicu u Kijevu.
Glavne teme razgovora evropskih lidera sa Zelenskim, koji su završeni nakon zaključenja ovog izdanja Kurira, bili su zahtevi Ukrajine za članstvo u EU i dostavu savremenog naoružanja. Poseta Makrona, Dragija i Šolca dolazi uoči sastanka čelnika zemalja članica EU na kome bi trebalo da se odluči da li će Ukrajina dobiti status kandidata za ulazak u EU.
Podele u Evropi
Očekuje se da će Evropska komisija danas preporučiti da Ukrajini treba dati status kandidata, što je prvi korak prema članstvu, iako će biti postavljeni uslovi za poboljšanje vladavine prava i borbu protiv korupcije.
Evropa je u prvim nedeljama invazije bila jedinstvena u podršci Ukrajini, međutim, kada su na red došle sankcije za energente, došlo je do velikih podela. Uz to, nema ni jedinstvenog stava po pitanju ubrzanog prijema Ukrajine u članstvo jer pojedine zemlje tvrde da bi to bilo nauštrb zapadnog Balkana.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti