U toku je 113. dan rata u Ukrajini, a i dalje se najveće bitke vode za grad Severodonjeck, na istoku zemlje. Ne zna se šta će biti sa nekoliko stotina civila koji su zatočeni u fabrici u Azovstalju.

w-57715030.jpg
EPA/STR 

Svetski mediji su izvestili o tome kako su Rusi, navodno, zarobili dvojicu Amerikanaca koji su se borili na strani Ukrajine.

Sa druge strane, američki predsednik i nemačka ministarka odbrane najavljuju dodatne isporuke oružja Ukrajini.

Francuski predsednik Emanuel Makron, nemački kancelar Olaf Šolc i italijanski premijer Mario Dragi doputovali su juče vozom u Kijev, na zajedničkom putovanju koje treba da naglasi njihovu podršku Ukrajini dok se bori protiv ruske agresije.

Poseta se desila dan pred odluku Brisela o statusu ukrajinske kandidature za članstvo u Evropskoj uniji. Oni su posetili i Irpin, predgrađe severozapadno od Kijeva gde su ruske snage uništile zgrade i ubijale civile tokom nedelja okupacije.

170968.02-39-53-13.still015.jpg
Kurir Televizija 

Gosti Kurir televizije bili su Zoran Milivojević, karijerni diplomata i Nikola Tomić novinar i politički analitičar.

- Makron je rekao da Ukrajina mora sama da pregovara sa Rusijom. Da izjava nije slučajna. Druga stvar, a bilo je u nemačkim medijima, da je jedna od glavnih tema bila kako okončati rat. Suština su problemi sa kojima se Evropa suočava, i da je misija "trojke" bila usmerena na to. Ovo je rat u Evropi. Rusija je, ipak, u Evropi. Čak je moguća i poseta Makrona Moskvi. Trebalo bi tražiti modalitete kako okončati sukob. Štetu trpe, ne samo Ukrajina, cveć i Evropa - rekao je za Kurir televiziju Zoran Milivojević, karijerni diplomata.

170968.02-40-28-02.still016.jpg
Kurir Televizija 

- Dve poruke su poslate ovom posetom. Prva je da Evropa nema nameru da ostavi Ukrajinu, a druga je da na ovaj način Evropa šalje neke modalitete da se rat privodi kraju - dodao je Milivojević.

Nikola Tomić novinar i politički analitičar, smatra da u Evropskoj uniji postoji veliko neslaganje.

- Ovo o čemu je gospodin Milivojević pričao jesu politički stavovi Francuske, Nemačke i Italije. Međutim, to nije jednako Evropska uniji. U Evropskoj uniji postoji jedn snažan blok, koji predvodi Poljska, i koji postaje sve snažniji. Predvodi ga Poljska, koja je podržana baltičkim državama (Estonija, Letonija, Litvanija), koji imaju drugačije poglede na stvari. Jedna vrsta tinjajućih sukoba ili neslaganja između njih postoji, između onog što možemo da nazovemo Starom Evropskom unijom i koja zagovara kraj rata, bez amnestiranja Rusije. Francuska i Nemačka i zemlje bliske njima su za kraj rata, dok su Poljska i baltičke zemlje podržane Velikom Britanijom i po svemu sudeći Amerikom za potpunu vojnu pobedu Ukrajine - rekao je Nikola Tomić novinar i politički analitičar.

170968.02-43-18-14.still017.jpg
Kurir Televizija 

Celo gostovanje možete pogledati ISPOD:

14:34
U EU POSTOJI VELIKI SUKOB, FRANCUSKA I NEMAČKA SU ZA KRAJ RATA, ALI NE I OVE DRŽAVE: Stručnjaci o miru u Evropi: ULOGA VB OGROMNA Izvor: Kurir televizija

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj osam za korisnike MTS Iris TV, m:SAT tv, Supernova, BeotelNet, Orion telekom, Pošta NET i Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme m:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Bonus video:

10:32
SAD SHVATA DA GUBI RAT PROTIV RUSIJE Analitičari: Ne mogu da KORISTE SILU, pa šalju poruku Ukrajini da se ODREKNE SVOJE TERIOTRIJE Izvor: Kurir televizija