ODOBRENO IZRUČENJE ASANŽA Amerika optužuje osnivača Vikiliksa u SAD za špijunažu
Ministarka unutrašnjih poslova Velike Britanije Priti Patel odobrila je izručenje suosnivača Vikiliksa Džulijana Asanža Americi.
Slučaj je proslog meseca prosleđen ministarki nakon što je Vrhovni sud odlučio da nema pravnih pitanja u vezi sa uveravanjima američkih vlasti o tome kako će se prema njemu postupati.
Iako je Patel dala zeleno svetlo za izručenje, očekuje se da će se Asanžov pravni tim žaliti a to bi ponovo moglo da produži ceo slučaj.
Očekuje se da će se Asanžov tim fokusirati na osnove kao što su pravo na slobodu izražavanja i da li je zahtev za ekstradiciju politički motivisan.
Patel je razmatrala da li američki zahtev za ekstradiciju ispunjava pravne norme, uključujući obećanje da ga neće pogubiti.
- Dana 17. juna, nakon razmatranja i suda za prekršaje i visokog suda, naloženo je izručenje gospodina Džulijana Asanža SAD. Asanž zadržava normalno 14-dnevno pravo žalbe.
U ovom slučaju, sudovi Ujedinjenog Kraljevstva nisu utvrdili da bi izručenje Asanža bilo represivno, nepravedno ili zloupotreba postupka.
Niti su otkrili da bi ekstradicija bila nespojiva sa njegovim ljudskim pravima, uključujući njegovo pravo na pravično suđenje i slobodu izražavanja, i da će dok je u SAD biti tretiran na odgovarajući način, uključujući i u vezi sa njegovim zdravljem, saopšteno je iz ministarstva.
SAD traže Asanža zbog objavljivanja poverljivih vojnih dokumenata i diplomatskih depeša, a suočava se sa 18 tačaka optužnice, uključujući i onu o špijunaži.
Asanžov Vikiliks je 2010. objavio na stotine hiljada diplomatskih dokumenata i dosijea koji otkrivaju ratne zločine koje su američke trupe počinile tokom vojnih operacija u Avganistanu i Iraku.
Iz SAD navode da je curenjima podataka prekšen zakon i da su ugroženi životi, dok Asanž smatra da je slučaj politički motivisan i poriče da je počinio bilo kakvo krivično delo.
Asanž se od od 2019. godine nalazi u zatvoru Belmarš u Londonu. Uhapšen je nakon što je izvačen iz ekvadorske ambasade u tom gradu zbog kršenja uslova kaucije.
U ambasadu je ušao 2012. godine kako bi izbegao izručenje u Švedsku gde se suočavao sa optužbama za seksualne napade, što je poricao. Optužbe protiv njega u Švedskoj su u međuvremenu odbačene.
Kurir.rs
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore