ŽESTOKE BORBE U DONBASU Ukrajinci po prvi put upotrebili raketne bacače HIMARS?! VIDEO
Ukrajinska vojska objavila je video snimak na kome se navodno vidi raketni sistem PVO HIMARS koje su SAD u četvrtak isporučile Ukrajini. Na snimku se vidi sam lanser i njegovo kretanje, kao i njegovo lansiranje.
Prva navodna dokumentovana vatrena misija raketnog sistema visoke pokretljivosti, ili HIMARS, dolazi u trenutku kada se ukrajinske trupe konačno povlače iz ruševina Severodonjecka, industrijskog grada, koji je bio poslednji veliki slobodni grad istočno od reke Donjec u regionu Donbasa na istoku Ukrajine pre nego što je Kijev naredio povlačenje, prenosi Forbs.
Autentičnost snimka nije potvrđena.
U Donbasu se nastavlja bitka do iscrpljenja.
Dosadašnja prednost Rusije u teškoj artiljeriji bila je odlučujući faktor u napadu na Donbas.
Sve veći ukrajinski arsenal HIMARS-a mogao bi da ublaži tu prednost.
Dolazak HIMARS-a u Ukrajinu izazvao je veliku pažnju, jer se u Kijevu nadaju da će upravo ovaj raketni sistem sprečiti pad cele Donjecke oblasti pod rusku kontrolu i konačno zaustaviti rusku ofanzivu koja raketama i artiljerijskim topi odbranu Kijeva.
Podsetimo, Oleksej Rezikov, ministar odbrane Ukrajine na svom Tviter nalogu u četvrtak je objavio vest sa slikom da je američki višecevni raketni sistem HIMARS stigao u Ukrajinu.
- Ovo će biti vrelo leto za rusku vojsku, i poslednje za neke od njih, naveo je Reznjikov i zahvalio se svom kolegi Sekretaru za odbranu SAD Lojdu Ostinu III za isporuku ovog raketnog sistema.
Inače prve ukrajinske posade za ovaj raketni sistem počele su obuku početkom juna meseca ove godine na poligonu Grafenver u Bavarskoj, gde su ukrajinski artiljerci prošli sve faze borbene upotrebe ovog raketnog sistema po ubrzanom kursu.
Inače obuka ukrajinskih posada za rukovanje ovim sistemom izvedena je bila u Nemačkoj početkom juna meseca na poligonu Grafenver u Bavarskoj, gde su prošli sve faze borbene upotrebe ovog raketnog sistema koji će biti poslat na istok Ukrajine.
Priča o isporuci višecevnih bacača raketa HIMARS sa raketama dometa od 80 km traje od karaja maja ove godine. Ukrajina je tražila od početka maja ovo oružje kako bi zaustavila rusku ofanzivu na istoku Ukrajine i sprečila da ceo Donbas padne pod rusku kontrolu.
Kakav je to sistem obezbedio SAD?
Sistem M142 HIMARS (High Mobiliti Artilleri Rocket Sistem) je modernizovanija i lakša verzija M270 MLRS razvijena 1970-ih za američke i savezničke snage.
HIMARS koji će Vašington poslati Ukrajini imaće domet od oko 80 kilometara, rekao je novinarima američki zvaničnik.
Jedinice HIMARS nosi kontejner sa šest fabrički upakovih raketa dometa od 50-120 km ili kontejner s ajednom taktičko-bvalističkom raketom Armi Tactical Missile Sistem (ATACMS).
SAD neće isporučiti Ukrajini ATACMS, koji ima domet od 300 km.
Američka vojska već ima jedinice HIMARS u Evropi, a NATO saveznici Poljska i Rumunija su nabavile sisteme.
Zašto su vredni?
HIMARS će ukrajinskim snagama dati mogućnost da dalje napadaju iza ruskih linija i na udaljenostima koje su bolje zaštićene od ruskog oružja dugog dometa.
GPS-navođene rakete koje ispaljuje Himars imaju domet oko dvostruko veći od dometa M777 koje su SAD nedavno isporučile ukrajinskim snagama.
Na otprilike 80 km udaljenosti, to generalno stavlja Himars van dometa ruske artiljerije, dok dovodi u opasnost Ruse.
To bi takođe moglo da ugrozi ruska skladišta snabdevanja, usred zapadnjačkog uverenja da ruske snage trpe logističke probleme.
Neki analitičari kažu da Himars može biti ''promena igre'' u ratu, dok drugi kažu da Himars neće iznenada promeniti situaciju.
Zašto Vašington ograničava domet?
Američki predsednik je u Njujork tajmsu napisao da će napredne rakete omogućiti Ukrajincima da ''preciznije gađaju ključne ciljeve na bojnom polju u Ukrajini''.
Ipak, SAD planiraju da ograniče domet raketa koje daju Ukrajini kako bi izbegle da se one koriste za gađanje ciljeva daleko u Rusiji.
- Nećemo slati u Ukrajinu raketne sisteme koji mogu da pogode Rusiju, rekao je Bajden.
Otkako je Rusija izvršila invaziju 24. februara, SAD su bile oprezne u pogledu preduzimanja bilo kakvih akcija za podršku Kijevu koje bi mogle da isprovociraju Moskvu da prenese rat van granica Ukrajine.
Ako bi SAD obezbedile ATACMS, ukrajinske snage bi teoretski imale mogućnost da napadnu glavne ruske urbane centre i vojne baze, uključujući aerodrome sa kojih se izvode napadi na Ukrajinu.
* Sve informacije o sukobu u Ukrajini na portalu Kurir.rs prenete su iz izvora koji su se do sada pokazali prilično relevantnim, i koje u skladu sa okolnostima i dužnom novinarskom pažnjom dodatno proveravamo. Ipak, kako je u toku i pravi medijski i propagandni rat, redakcija Kurira moli čitaoce da nam skrenu pažnju na eventualne dezinformacije i lažne vesti, kako bismo pravovremeno reagovali i ispravili eventualne greške. Informacije slati na mejl redakcija@kurir-info.rs
Kurir.rs
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore