Ako Gasprom bude proglašen krivim za primenu antikonkurentske prakse na evropskom tržištu, preti mu kazna čija će se visina računati u procentima od godišnjeg prihoda kompanije i može dostići stotine miliona evra

BRISEL/MOSKVA - Evropska komisija (EK) je saopštila da je pokrenula zvaničnu proceduru u cilju istrage da li je ruski proizvođač i snabdevač prirodnog gasa "Gazprom", zloupotrebio svoju dominantnu poziciju na tržištu gasa u oblasti centralne i istočne Evrope.

U Gaspromu su kratko prokomentarisali najavu Evropske komisije: "Neka istražuju", preneo je Bi-Bi-Si.
Evropska komisija hoće da istraži da li Gasprom ograničava slobodan protok gasa među državama članicama Evropske unije, sprečava diversifikaciju snabdevanja i ima neopravdano visoke cene vezujući cenu gasa za cenu goriva.

Pokretanje ove procedure ne prejudicira ishod istrage, to samo znači da će EK ovo pitanje tretirati kao prioritetno, navedeno je u saopštenju Evropske komisije.

Komisija je zabrinuta da Gasprom "možda zloupotrebljava svoju dominantnu poziciju na tržištu gasa u zemljama centralne i istočne Evrope", i tako krši član 102 Sporazuma o funkcionisanju EU.

EK je obavestila Gasprom o svojoj istrazi, za čije okončanje ne postoji zakonom predviđen rok.
Trajanje istrage će, kako je navedeno, zavisiti od niza faktora među kojima je složenost slučaja i neophodnost poštovanja prava kompanije na odbranu.

Kako je za Itar-TASS izjavio neimenovani predstavnik pres službe EK, Komisija ne namerava da počinje trgovinski rat s Rusijom zbog uslova za isporuku gasa.

„Radi se o običnoj proveri usaglašenosti delovanja strane kompanije na evropskom tržištu sa evropskim normama vezanim za konkurenciju", naveo je taj zvaničnik i dodao da će Komisija pažljivo i nepristrasno proučiti situaciju.

Kako navode ruski mediji, ako Gasprom bude proglašen krivim za primenu antikonkurentske prakse na evropskom tržištu, preti mu kazna čija će se visina računati u procentima od godišnjeg prihoda kompanije i može dostići stotine miliona evra.

Udeo Gasproma u evropskom uvozu gasa iznosi 25 odsto, a mnoge zemlje se skoro u potpunosti oslanjanju na uvoz preko Gazproma.